Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021

Δυσκολεύτηκε αλλά πέταξε την εκατοστάρα! Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 93-101 (κ.α 86-86) (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός πήγε να χάσει δικό του παιχνίδι, αλλά ήρθε από μηχανής θεός ο Κώστας Σλούκας και με τρίποντη βόμβα στο φινάλε έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 93-101.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον αγγίζουν και πάλι οκτάδα, έχοντας ρεκόρ 11-9 και είναι ακόμα στο χέρι τους για το αν θα περάσουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα του, αλλά είχαν τάσεις αυτοκτονίας στην τέταρτη περίοδο, στο τέλος όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα και κυρίως τον Κώστα Σλούκα και έτσι πήραν το 7ο διπλό τους στην φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 23 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Εξαιρετικός και Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 23 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλός και ο Χασάν Μάρτιν που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Αρκετά καλή εμφάνιση και από τον Άαρον Χάρισον που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Γιώργο Πρίντεζη, που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να επιβάλλουν το ρυθμό τους από νωρίς στον αγώνα και προηγήθηκαν με +3 (7-4) στο 2'. Όμως με πρωταγωνιστή τον Σλούκα ο οποίος έκανε απίστευτη δουλειά στην δημιουργία του παιχνιδιού, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με +6 (11-17) στο 6'. Ο Πρίντεζης μπήκε στην εξίσωση του σκορ και με 6 διαδοχικούς πόντους έκανε το +8 (13-21) στο 9'. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 15-21 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο με αποτέλεσμα να ρίξουν την διαφορά στο +1 (25-26) στο 15' με έξι προσωπικούς πόντους του Χάουαρντ. Ο τραυματισμός του Μάρτιν στον αστράγαλο τον έστειλε στον πάγκο αποδιοργανώνοντας κάπως την ομάδα του. Ο Καουντί με τρίποντο έβαλε τη Βιλερμπάν μπροστά στο σκορ +2 (35-33) στο 17'. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λίγο τα πατήματα τους και με 4 σερί πόντους του Έλις, πέρασαν μπροστά στο σκορ με +2 (35-37) στο 18'. Με την διαφορά να πηγαίνει και στο +7 (37-44) ύστερα από βολές του Σλούκα. Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 37-44 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αρχή και ανέβασε την διαφορά στους +9 (40-49) μετά από γκολ-φάουλ του Χάρισον στο 22'. Όμως το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε και ύστερα από λέι απ του Κόουλ και βολές του Χέιζ η διαφορά έπεσε στον +1 (53-54) στο 26'. Με τον τρίποντο του Σπανούλη και το γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ να δίνουν μία ανάσα στον Ολυμπιακό. Τέλος τρίτης περιόδου 61-63 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη περίοδο η γαλλική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Χάουαρντ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα  έδωσε στην ομάδα του τα ηνία στο σκορ με +3 (71-68) στο 33', ενώ λίγο αργότερα ο Λάιτι έκανε το +6 (75-69) στο 35'. Με την άμυνα του Ολυμπιακού να κάνει πολλά λάθη. Με τον Ολυμπιακό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 79-79 με γκολ φάουλ του Σλούκα. Και με τον Χασάν Μάρτιν λίγο αργότερα να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +2 (79-81), με το παιχνίδι να έχει πάρει τρελό ρυθμό. Το παιχνίδι πήγε στις βολές, στα 9'' πριν το τέλος της κανονικής περιόδου ο Κόουλ ευστόχησε και στις δύο βολές για το 86-83, με τον Σλούκα να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο και να οδηγεί τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού, οι παίχτες του ήταν εύστοχοι από το σημείο των βολών και έτσι έφτασε στην νίκη.

Τελικό σκορ 93-101 και επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην Ζαλγκίρις εκτός έδρας την ερχόμενη Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 2 (1/5 σουτ), Καχούντι 5 (1), Ντιότ 4, Χέιζ 13 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπάκο 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 18 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάουαρντ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στράζελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6 (3/3 δίποντα), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 23 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/47 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 24/28 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/49 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 30/38 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 13 λάθη