Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021

Απαράδεχτη εμφάνιση και ήττα μέσα στο ΣΕΦ! Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 63-69 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός ήταν απαράδεχτος κόντρα στην Βιλερμπάν και γνώρισε την ήττα μέσα στο ΣΕΦ με 63-69. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κατώτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια γνώρισαν την ήττα από την γαλλική ομάδα. Πλέον οι ερυθρόλευκοι είναι στο 10-9, είναι κοντά και πάλι στην οκτάδα και ακολουθεί μια διαβολοεβδομάδα με δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Άαρον Χάρισον που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ίσως πλήρωσε και το γεγονός της κούρασης από τα πολλά παιχνίδια, αλλά και λόγω των ελλείψεων, καθώς απουσίαζαν οι Παπανικολάου, Λαρεντζάκης και Χασάν Μαρτίν.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν σχετικά καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με ένα +7 (12-5) στο 5', έχοντας τρέξει ένα σερί 9-0, από το 3-2. Η Βιλερμπάν βελτίωσε την άμυνά της και έγινε πιο πιεστική, ενώ βρήκε σουτ από την άλλη, τρέχοντας ένα δικό της επιμέρους 2-9, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (14-14) στο 9'. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 17-17 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε από το σκορ. Παρά μόνο στην αρχή της δεύτερης περιόδου όπου οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με +5 (22-17). Οι Γάλλοι εν τέλει βρήκαν τις λύσεις και με επιμέρους σκορ 0-6 αρχικά προηγήθηκαν με +1 (22-23) στο 15' και στην συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Γιαμπουσέλ η διαφορά αυξήθηκε στους +4 (24-28) στο 16' υπέρ των Γάλλων. Ο Ολυμπιακός βρήκε κάποια καλά πατήματα σε άμυνα και επίθεση ανέκτησε προσωρινά την διαφορά στο σκορ με +1 (29-28)  στο 17', αλλά ένα νέο ξέσπασμα της γαλλικής ομάδας έκανε το σκορ 31-34 υπέρ της Βιλερμπάν. Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ύστερα από καλάθι του Τζένκινς. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 33-34 υπέρ των Γάλλων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κάκιστος στο τομέα της επίθεσης και είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος της περιόδου οι ερυθρόλευκοι σκόραραν μονοψήφιο αριθμό πόντων. Ο Φαλ επέστρεψε και έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες, ενώ ο Γιαμπουσέλε από πλευράς του έκανε επίσης εξαιρετική δουλειά, με το σκορ να γίνεται +4 (36-40) υπέρ της Βιλερμπάν. Τα πολλά λάθη στην επίθεση των γηπεδούχων έδωσαν την δυνατότητα στους Γάλλους να φτάσουν ακόμα και στο +8 (38-46), 29’, αλλά και στο +9 (40-49) λίγο αργότερα. Τέλος τρίτης περιόδου 42-51 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιζε το τελευταίο χαρτί για το θέμα της νίκης. Η Βιλερμπάν με τρίποντο του Στραζέλ ανέβασε την διαφορά σε διψήφια μεγέθη και πιο συγκεκριμένα με +12 (42-54) στο 31'. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 7-0 +5 (49-54) στο 32' με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ένα μεγάλο τρίποντο του Κόουλ έδωσε ανάσα στην Βιλερμπάν +8 (51-59) στο 33', ενώ τα πράγματα για τον Ολυμπιακό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην συνέχεια, με την διαφορά να ανεβαίνει στους +10 (53-63) στο 37'. Ο Ολυμπιακός έκανε μια προσπάθεια να αντιδράσει, αλλά η Βιλερμπάν διαχειρίστηκε έξυπνα το παιχνίδι και έφτασε στην νίκη.

Τελικό σκορ 63-69 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα και πάλι στην Βιλερμπάν, αυτήν την φορά στην Γαλλία την ερχόμενη Τρίτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούσιακ, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/26 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 15/28 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/17 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη