Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021

Αυτοκτονία του Ολυμπιακού στο Κάουνας! Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 81-79 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Αυτοκτονία του Ολυμπιακού στο Κάουνας! Οι ερυθρόλευκοι έκαναν απίθανα πράγματα στα τελευταία δύο λεπτά και κατάφεραν -γιατί περί κατορθώματος είναι- να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι. Βρέθηκαν να προηγούνται με 72-79 και στην συνέχεια είχαν 5 άστοχες προσπάθειες, με τους Λιθουανούς να κάνουν ένα σερί 9-0 και να φτάνουν στην νίκη με 81-79.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 11-10 και είναι στην 10η θέση της βαθμολογίας. Πάντως στην τελευταία φάση και στο κλέψιμο του Γουόκαπ, φαίνεται να υπάρχει φάουλ πάνω στον Σλούκα, για την φάση αυτή οι ερυθρόλευκοι μέσω του Χρήστου Μπαφέ διαμαρτυρήθηκαν επίσημα στην διοργανώτρια αρχή της Euroleague.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιώργο Πρίντεζη που σημείωσε 16 πόντους και έχοντας βγάλει και 1 ασίστ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έδωσαν το δικαίωμα στους Λιθουανούς με συνεχόμενα τρίποντα να προηγηθούν +7 (10-3) στο 5'. Ο Σλούκας ασχολήθηκε στα πρώτα λεπτά περισσότερο με την εκτέλεση παρά με τη δημιουργία κι έτσι μείωσε ο Ολυμπιακός στο +1 (13-12) στο 7'. Με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα πατήματα τους και με πρωταγωνιστή τον Γιοκουμπάιτις που με πέντε προσωπικούς τους πόντους άλλαξε το ρυθμό του αγώνα και έδωσε προβάδισμα στην Ζαλγκίρις με +7 (24-17) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 26-20 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παρκέ και βρέθηκε να χάνει με +8 (33-25) στο 12' με τον Χέις να κάνει ότι θέλει στην άμυνα του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν, βρήκαν πατήματα τους και έχοντας ως σκόρερ τους Βαζένκοβ και Ζαν Σαρλ μείωσαν στους +3 (36-33) στο 25'. Λίγο αργότερα και με καλάθι-φάουλ του Ζαν Σαρλ οι ερυθρόλευκοι παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 36-38. Μάλιστα η διαφορά πήγε και στους +3 (38-41) στο 38' μετά από τρίποντο του Σπανούλη. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξανά προβάδισμα στο σκορ ύστερα από ένα μίνι σερί 5-0 για το 45-43. Τέλος πρώτου 45-44 υπέρ των Λιθουανών.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έφταναν στο αντίπαλο καλάθι έχοντας συγκεκριμένους πρωταγωνιστές. Ο Λοβέρν παρά τα τρία προσωπικά φάουλ «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό και από την άλλη τον μιμήθηκε ο Πρίντεζης ο οποίος κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ +(54-52) στο 25'. Ο Γάλλος όμως έκανε ό,τι ήθελε όμως και στα επόμενα λεπτά και με δικά τους καλάθια έβαλε τη Ζαλγκίρις στο +7 (61-54) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 63-60 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 4-0 για το 67-60, όμως με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην ισοφάριση (67-67) λίγο αργότερα. Το ματς έγινε θρίλερ, όπως φαινόταν από νωρίς δηλαδή πως θα εξελιχθεί, με τον Σπανούλη να βάζει τρίποντο για το προσπέρασμα (70-73), τον Πρίντεζη άλλο ένα για το 72-76 και τον Kill-Bill και τρίτο για το +7 (72-79) στο 37'.

Κατόπιν ήρθε η αυτοκτονία για τον Ολυμπιακό με τους Λιθουανούς να κάνουν ένα σερί 9-0. Στην τελευταία φάση ο Γουόκαπ έκλεψε τη μπάλα από τον Σλούκα, σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 81-79 και στα 0.8" η πάσα από την επαναφορά προς τον Ζαν-Σαρλ ήταν καλή, όχι όμως τόσο καλή για το κάρφωμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τελικό σκορ 81-79 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους με την Αρμάνι στο Μιλάνο την ερχόμενη Τρίτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λεκαβίτσιους 4 (2/3 δίποντα), Χέιζ 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλάκνις 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκριγκόνις 6 (2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβέρν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 9 (3/7 τρίποντα), Σλούκας 16 (4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Μάρτιν 4 (2/5 δίποντα), Βεζένκοβ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 5 (2/4 δίποντα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 21/33 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/9 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/29 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 11/14 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη