Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021

Λάθη και διαιτητική αλητεία δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να πάρει την νίκη! Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 74-76 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Αρκετά λάθη και τραγική διαιτησία στέρησαν από τον Ολυμπιακό την νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα με 74-76 από τους Καταλανούς, έχουν πλέον ρεκόρ 11-12 και η οκτάδα αρχίζει και απομακρύνεται.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο, πήρε προβάδισμα, αλλά κάποια ανόητα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε συνδυασμό με την τραγική διαιτησία, είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μπαρτζώκας αποβλήθηκε από την αναμέτρηση, καθώς οι διαιτητές του έδωσαν τεχνική ποινή στα 6.4'' πριν το τέλος. Προς το τέλος μάλιστα οι ερυθρόλευκοι αστόχησαν σε φόλοου από Μάρτιν και Σλούκα, ενώ το καλάθι του Πρίντεζη κρίθηκε εκπρόθεσμο. Φαίνεται πάντως να υπάρχει και φάουλ στον Σπανούλη σε προσπάθεια του για τρίποντο.

Καλύτερος παίχτης του Ολυμπιακός ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 2 ασίστ. Αρκετά καλή εμφάνιση και από τον Γιώργο Πρίντεζη που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Οκτάβιους Έλις που σημείωσε 8 πόντους, έχοντας μαζέψει και 13 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των ερυθρόλευκων. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με +11 (2-13) στο 4'. Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά και παρότι ήταν άστοχος έξω από τα 6.75μ., κατάφερε να μαζέψει λίγο την διαφορά +8 (10-18) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 12-21 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο προπονητής του Ολυμπιακού ανακάτεψε την τράπουλα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βελτιωθεί ο Ολυμπιακός στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε στους +5 (22-27) στο 15', όμως στη συνέχεια Σμιτς και Χάνγκα με διαδοχικούς πόντους ανέβασαν ξανά την διαφορά για την ομάδα στο +11 (26-37) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 30-40 υπέρ των Καταλανών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν απλά εξαιρετικός και με εντυπωσιακό επιμέρους 17-6, πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +1 (47-46) στο 27'. Οι Καταλανοί έβγαλαν μια μικρή αντίδραση και με ένα μικρό σερί 0-4, πήραν προβάδισμα με +3 (47-50) στο 28'. Οι ερυθρόλευκοι θα ισοφαρίσουν ξανά το παιχνίδι ύστερα από καλάθι του ΜακΚίσικ και βολή του Σπανούλη ύστερα από τεχνική ποινή. Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τρίποντο του ΜακΚίσικ. Τέλος τρίτης περιόδου 53-50 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε κανονικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (59-54), αλλά ο Ντέιβις με τον Κούριτς ισοφάρισαν γρήγορα, αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το +3 (62-59) στο 34'. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έκανε το +4 (65-61), ωστόσο ο Καλάθης με έμμεσο δικό του τρίποντο μείωσε στο +1 (65-64) στο 37'. Ο Σλούκας υπέπεσε σε λάθος, ο Χίγκινς κέρδισε φάουλ από τον Ζαν Σαρλ με 6'' πριν το τέλος και την τεχνική ποινή του Μπαρτζώκα. Με 2/3 βολές η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά με +2 (74-76). Με 6'' να απομένουν ο Σπανούλης σούταρε (ενδεχομένως να του έγινε φάουλ), Μάρτιν και Σλούκας αστόχησαν σε φόλοου και το κατάφερε ο Πρίντεζης, αλλά εκπρόθεσμα.

Τελικό σκορ 74-76 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Πέμπτη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/37 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 37 ριμπάουντ (20+17), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/34 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 14/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 μπλοκ