Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2021

Πάτησε την Μακάμπι ο Θρύλος και συνεχίζει ακάθεκτος! Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 87-89 (κ.α 73-73) (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Μεγάλη νίκη για τον Θρύλο μέσα στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν των Ισραηλινών με 87-89 στην παράταση (κ.α 73-73) και πάτησαν οκτάδα και έχοντας ρεκόρ 10-8.

Οι ερυθρόλευκοι εκτός από την Μακάμπι είχαν να αντιμετωπίσουν και την προκλητική διαιτησία (ένας εκ των διαιτητών ήταν και Ισραηλινός), η οποία έδινε πολλά ανάποδα με αποκορύφωμα την τελευταία φάση της παράτασης όπου οι διαιτητές σφύριξαν τρεις βολές, αντί για δύο υπέρ του Ουίλμπεκιν.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού για ένα ακόμη παιχνίδι ο Κώστας Σλούκας. Ο «Σλούκι Λουκ» που σημείωσε 21 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 11 ασίστ. Η αποκάλυψη του σημερινού παιχνιδιού ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με τον διεθνή γκαρντ να κάνει το καλύτερο του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Ο Λαρεντζάκης είχε 7 ρεκόρ στο σημερινό παιχνίδι. Με 17 μονάδες στο ranking, σε χρόνο συμμετοχής, ενώ έκανε ρεκόρ σε ριμπάουντ, αμυντικά ριμπάουντ, ασίστ και κλεψίματα. Πιο συγκεκριμένα ο Λαρεντζάκης σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 1 ασίστ. Πολύ καλός και ο Γιώργος Πρίντεζης που είχε και ένα πολύ σημαντικό τρίποντο προς το τέλος του παιχνιδιού. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει και 1 ριμπάουντ. Καθοριστικός για την νίκη ήταν και ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 8 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησε με πολλά λάθη κυρίως στον επιθετικό τομέα με το σκορ να είσαι χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με τους Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν να αποκτούν επαφή από μακρινή απόσταση ξέφυγαν, αλλά ο Πρίντεζης ήταν εκεί και μείωσε στους +4 (10-6) στο 6'. Τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα διαδεχόντουσαν το ένα το άλλο και ο Καλογιάρο με αιφνιδιασμό έκανε το 16-8 (8'). Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 18-13 υπέρ της Μακάμπι.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη του και δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με +9 (25-16) στο 13' με τρίποντο του Μπράιαντ. Η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε κάποιες ανάσες στους ερυθρόλευκους και με δικούς του πόντους έριξε την διαφορά στους +5 (27-22) στο 16'. Όμως και πάλι ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα η Μακάμπι να αυξήσει την διαφορά και πάλι στους +9 (40-31) στο 19' με πρωταγωνιστή τον Ουίλμπεκιν. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ύστερα από προσπάθεια του Βεζένκοβ. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 40-33 υπέρ των Ισραηλινών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έπρεπε. Με ένα σερί 0-7 και ύστερα από προσπάθεια του Έλις, βολές του Ζαν Σαρλ και τρίποντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα (40-40) στο 23'. Λίγο αργότερα ο Έλις υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ με τους γηπεδούχους να αποκτούν προβάδισμα με +6 (48-42) στο 24'. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν σπουδαία και με τρίποντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με +1 (48-49) στο 26'. Η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη, αλλά ακολούθησαν τέσσερα διαδοχικά λάθη στην επίθεση. Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 1/2 βολές από τον Χάντερ. Τέλος τρίτης περιόδου 55-52 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη περίοδο ο «Σλούκι Λουκ» έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με δικά του καλάθι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (57-60) στο 34', όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν χάρη στους Ουίλμπεκιν και Τζόουνς και ανέκτησαν το προβάδισμα με +1 (61-60) στο 36'. Με τον Ολυμπιακό να αποκτά ξανά προβάδισμα με +4 (61-65) στο 37' μετά από άλει-ουπ του Ζαν Σαρλ και τρίποντο του Βεζένκοβ. Το παιχνίδι πήρε άσχημη τροπή για τους ερυθρόλευκους με την Μακάμπι στο 39' να αποκτάει προβάδισμα με +4 (71-67) έπειτα από βολές του Χάντερ. Οι ερυθρόλευκοι δεν τα παράτησαν αρχικά μείωσαν με κάρφωμα του Χασάν Μάρτιν και ύστερα ισοφάρισαν με δύο βολές του Βεζένκοβ για το 71-71 εκμεταλλευόμενοι και το λάθος του Καλογιάρο. Οι παίχτες του Μπαρτζώκα κάνουν φάουλ στον Ντόρσι, αυτός ευστοχεί στις 1/2 βολές, χάνεται το αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να γίνει νέο φάουλ στον Γουίλμπεκιν, ο οποίος ευστόχησε και αυτός 1/2 βολές. Στο τέλος γίνεται φάουλ στον Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ ευστοχεί και στις δύο βολές και το παιχνίδι πάει στην παράταση με το σκορ στο 73-73.

Στη παράταση το προβάδισμα εναλλασσόταν όμως με δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Βεζένκοβ, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με +5 (81-86) (52'' πριν τη λήξη). Με το σκορ στο 85-88, οι διαιτητές δώρισαν ανακάλυψαν τρεις βολές στον Ουίλμπεκιν αλλά ο Αμερικανός με 2/3 δεν ισοφάρισε. Ο «Λάρρυ» έκανε το 87-89 και του σουτ του Μπράιαντ από το κέντρο δεν βρήκε στόχο με τον Ολυμπιακό να παίρνει την μεγάλη νίκη.

Τελικό σκορ 87-89 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Βιλερμπάν στο ΣΕΦ την ερχόμενη Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Σεμές, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 25/35 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίτ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/35 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 25/29 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.