Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2021

Πολύ μεγάλη νίκη για τον θρύλο! Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου 84-82 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ναι ρε Θρύλε! Ναι ρε ομαδάρα! Ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με 84-82 για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 9-8 στην διοργάνωση και τώρα ακολουθεί διαβολοεβδομάδα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι, θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει και νωρίτερα το παιχνίδι, αλλά κάποια επιπόλαια λάθη έβαλαν τους Γερμανούς ξανά στο αγώνα. Το παιχνίδι κρίθηκε εν τέλει στην τελευταία φάση, όπου και ο Ζίπσερ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων ύστερα από εξαιρετική αμυντική προσπάθεια του Βεζένκοβ.

Γραφικότητες του Τρινκιέρι μετά το τέλος του αγώνα, καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα για την τελευταία φάση.

Καλύτερος παίχτης του Ολυμπιακού ο Κώστας Σλούκας που ήταν απλά εντυπωσιακός. Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 24 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Οκτάβιους Έλις που σημείωσε 11 πόντους και έχοντας μαζέψει και 4 ριμπάουντ. Αρκετά καλή εμφάνιση και από τον Άαρον Χάρισον που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τον Τζένκινς να είναι εξαιρετικός στον αμυντικό τομέα. Ενώ επιθετικά οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά καλοί με την διαφορά να πηγαίνει στο +7 (16-9) στο 6'. Το τάιμ άουτ αφύπνισε πλήρως την Μπάγερν Μονάχου και είδαμε παντελώς διαφορετικό παιχνίδι στην συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη και η Μπάγερν με βελτιωμένες επιλογές πήρε προβάδισμα στο σκορ. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 19-22 υπέρ της Μπάγερν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ρέινολντς συνέχισε την καλή του παρουσία από την πρώτη περίοδο. Η άμυνα των ερυθρόλευκων δεν μπορούσε να τον περιορίσει με αποτέλεσμα να βάλει 6 συνεχόμενους πόντους με την Μπάγερν να ξεφύγει με +9 (33-42) στο 17'. Παράλληλα ο Σίλεϊ είχε 4 τρίποντα. Η είσοδος του Σλούκα άλλαξε τα πράγματα και ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 11-2 έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 44-44. Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με καλάθι του Φλακαντόρι ύστερα από αιφνιδιασμό. Τέλος πρώτου 44-46 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε αυτήν την περίοδο να δεχτεί μόλις 15 πόντους. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σλούκα για το +2 (53-51) στο 24'. Ο Ρέινολντς βρήκε όμως εκ νέου ρυθμό και σκοράροντας με κάθε τρόπο έβαλε τη Μπάγερν μπροστά στο σκορ με +4 (53-57) στο 28'. Σε εκείνο ανέβηκε η απόδοση του Σπανούλη ο οποίος με 5 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +5 (64-59). Τέλος τρίτης περίοδο 64-59 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κόντεψε να χάσει δικό του παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός σκόραρε από το τρίποντο με τους Σλούκα, Βεζένκοβ, Σπανούλη και αύξησαν την διαφορά στους +9 (72-63), όμως η Μπάγερν δεν τα παράτησε.Η Μπάγερν αντέδρασε με τους ψηλούς τους και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης παίζοντας ταυτόχρονα και καλή άμυνα και κάπως έτσι με τρίποντο του Σίλεϊ έτρεξαν ένα σερί 0-9, φέρνοντας το παιχνίδι στο παιχνίδι στα ίσα 77-77 στο 38'. 43'' πριν το τέλος ο Σλούκας έκανε το +5 (84-79). Με τρίποντο όμως του Σίλεϊ έγινε το 84-82. Ο Ολυμπιακός στην τελευταία του επίθεση έχασε τρίποντο με τον Χάρισον στο τέλος της επίθεσής του και η Μπάγερν έγινε κάτοχος της μπάλας. Στο τέλος της επίθεσης της Μπάγερν, ο Ζίπσερ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη.

Τελικό σκορ 84-82 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μακάμπι στο Τελ Αβίβ την ερχόμενη Τρίτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 20 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ