Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2020

Μεγάλη νίκη του Θρύλου, με μεγάλη ανατροπή! Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 75-71 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός με μια σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 75-71 για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι με αυτήν την νίκη τους έκαναν ρεκόρ 5-3 στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με +15 (20-35) στο 19' αλλά με μια αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα στο σκορ και έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού ως το τέλος της αναμέτρησης.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Κώστας Παπανικολάου που σημείωσε 8 πόντους, μαζεύοντας 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Φανταστική εμφάνιση από τον Λιβιό Ζαν Σαρλ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.  Ο Γάλλος φόργουορντ του Ολυμπιακού σημείωσε 13 πόντους, μαζεύοντας και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Βεζένκοβ που σημείωσε 11 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 9 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά +10 (5-15) και +13 (7-20), ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο του καλάθι ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι το σημείωσε μετά από 4:23''. Ο Μακίσικ έκανε το 10-20 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-22 με το καλάθι του Τίμαν στην εκπνοή. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας "ανακάτεψε" την τράπουλα, όμως, όποιο σχήμα και αν δοκίμασε δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την γερμανική ομάδα, η οποία στο 19' ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους +15 (20-35). Με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα μικρό σερί 4-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τέλος δεύτερης περιόδου 24-35 υπέρ των Γερμανών.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός με μια σούπερ άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό ο Ολυμπιακός μείωσε στους +2 (35-37) στο 25'. Και η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά και μόνο στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο +1 (43-44) με τρίποντο του Παπανικολάου και έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό του Σπανούλη και του Ζαν Σαρλ ήρθε για πρώτη φορά το προβάδισμα των ερυθρόλευκων στον αγώνα με 45-44. Από εκεί και έπειτα ανέλαβε δράση ο αρχηγός που με δύο τριποντάρες έκανε το 51-44 και έτσι ο Ολυμπιακός με ένα εξαιρετικό επιμέρους σκορ 27-9 πήγε στο τέλος της τρίτης περιόδου με προβάδισμα επτά πόντων. Τέλος τρίτης περιόδου 51-44 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Άλμπα μείωσε αρχικά στο +1 (53-52), αλλά στην συνέχεια -βασιζόμενος σταθερά στην καλή του άμυνα- ο Ολυμπιακός κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Σακίλ ΜακΚίσικ και Κώστα Σλούκα να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό του και να "χτίσει" μια διαφορά +12 (66-54) στο 36'. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν κάποιες βιαστικές επιλογές των ερυθρόλευκων και μείωσαν στους +7 (71-65) στο 39', χωρίς όμως να απειλήσουν περαιτέρω τον Ολυμπιακό.

Τελικό σκορ 75-71 με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη. Τώρα ακολουθεί μια διαβολοεβδομάδα. Οι ερυθρόλευκοι αρχικά αντιμετωπίζουν την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη και ύστερα στην Γαλλία την Βιλερμπάν. Η πρώτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη και η άλλη για την Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/34 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/13 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη