Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2018

Νίκησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!Ολυμπιακός-Χολαργός 88-78 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Κέρδισε, αλλά…
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος,καθώς επικράτησε του Χολαργού με 88-78. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο,αλλά απαράδεχτοι στο δεύτερο με αποτέλεσμα η διαφορά των +22  (58-36),να πέσει ακόμα και στους +6 (70-64).
Κορυφαίοι των Πειραιωτών ο Μιλουτίνοφ που σημείωσε 24 πόντους και έκανε ρεκόρ καριέρας με την ερυθρόλευκη φανέλα,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκος με 15 πόντους και 4 ασίστ. Ενώ από διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Τουπάν και ΛεΝτέι με 12 και 11 αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 11-4,έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ που σημείωσε 7 πόντους. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ και ο Χολαργός έκανε ένα σερί 0-9 και έφερα το παιχνίδι στα ίσια 13-13. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ξαναπήρε τα πάνω του και με τρίποντο του Μάντζαρη,αλλά και καλάθι του ΛεΝτέι έκανε το 24-22. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 27-22 με τρίποντο του Τουπάν.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απλά εντυπωσιακός. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν άμεσα την διαφορά στην διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές του ΛεΝτέι και Βεζένκοφ (33-22) και στην συνέχεια με έξι σερί πόντους του Μιλουτίνοφ η διαφορά πήγε στους +12 (40-28). Τέλος πρώτου ημιχρόνου με την διαφορά στην μέγιστη τιμή της 58-36 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τρίτη περίοδος και οι ερυθρόλευκοι ήταν απλώς ανύπαρκτοι στον αγωνιστικό χώρο. Με αποτέλεσμα ο Χολαργός να κάνει ένα επιμέρους 5-18 και να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα (63-54). Ο Ολυμπιακός είχε θέματα και σε άμυνα και σε επίθεση,με αποτέλεσμα οι νεοφώτιστοι να κλείσουν την τρίτη περίοδο με την διαφορά στους +6 (70-64) υπέρ των ερυθρόλευκων.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά βελτιωμένος σε όλο το γήπεδο και με ένα επιμέρους 11-3 απέκτησε και πάλι ένα καλό προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπλατ έκανε διάφορες δοκιμές σε σχήματα και συστήματα,αλλά αυτό δεν επηρέασε τους Πειραιώτες.
Τελικό σκορ 88-78 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό είναι κόντρα στην Κίμκι την Παρασκευή εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78