Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2018

Θρύλος από άλλο πλανήτη!Κίμκι-Ολυμπιακός 66-87 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Η ΠΡΩΤΗ… της νέας εποχής!
Ένας Θρύλος από άλλο πλανήτη. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απλά καταιγιστικοί κόντρα στην Κίμκι στην Μόσχα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 66-87. Οι Πειραιώτες διέλυσαν την ρωσική ομάδα στην πρεμιέρα της ευρωλίγκας έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον ΛεΝτέι με 14 πόντους,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Βεζένκοφ με 13 πόντους. Από 11 πόντους είχαν οι Στρέλνιεκς και Πρίντεζης. Από πλευράς Ρώσων μια ομάδα μόνος του ήταν ο Σβεντ που σημείωσε 34 πόντους,έχοντας βγάλει και 6 ασίστ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα 37 ριμπάουντ του Ολυμπιακού,έναντι των 18 της Κίμκι.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και παρότι άνοιξε το σκορ με καλάθι του Πρίντεζη,στην συνέχεια δέχθηκε ένα σερί 10-0 από την ρωσική ομάδα με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο 12-2. Οι ερυθρόλευκοι όμως στην συνέχεια συνήλθαν από το μπλακ άουτ και με ένα σερί 0-11 το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο τους Γκος,ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ με +1 (12-13). Στην συνέχεια είχαμε εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα για την Κίμκι με 22-20.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 0-8 για το +8 (22-28) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ που ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Ο Σβεντ που ήταν μια ομάδα μόνος μείωσε στους +3 (27-30). Ο Μπλατ πήγε με ψηλά σχήματα (Γκος, Παπανικολάου, Τίμα, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ και στη συνέχεα με Τουπάν στη θέση Παπανικολάου), το αποτέλεσμα φάνηκε και στα ριμπάουντ (8-18) ενώ ο Μιλουτίνοφ, πέραν της καλής δουλειάς στην άμυνα, σκόραρε και τους πρώτους του πόντους για το 29-36. Τέλος πρώτου ημιχρόνου με προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με διψήφια διαφορά 34-44.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς,κάνοντας ένα επιμέρους 2-7 για το 36-52. Οι Ρώσοι μετά το 38-53 του Ολυμπιακού έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στους +7 (48-55). Ο Στρέλνιεκς έδωσε άμεσα την απάντηση με τρίποντο στην επόμενη φάση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ από τον Τίμα. Τέλος τρίτης περιόδου 54-63 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός καθάρισε από την αρχή το παιχνίδι με συνέπεια τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού να είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.
Τελικό σκορ 66-87 με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με το δεξί στην Ευρωλίγκα,δείχνοντας ότι φέτος θα πάει για μεγάλα πράγματα. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό την Κυριακή κόντρα στην Κύμη εκτός έδρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γιαβόρ, Ντιφάλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (3/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 36 λεπτά), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2/9 σουτ), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μίκι 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τουπάν, Σπανούλης 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24 λεπτά), Τίμα 8 (1), Μιλουτίνοφ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/6 τρίποντα), Βεζένκοβ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 12/23 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 9/11 βολές, 18 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/35 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη