Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018

38-0 νίκες και τα γλέντια συνεχίζονται στον Ερασιτέχνη!ΠΑΟ-Ολυμπιακός 2-3 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Με το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ των «πράσινων».  Οι πρωταθλητές διεύρυναν στο 26-1 το ρεκόρ νικών κόντρα στους «πράσινους» στο βόλεϊ Ανδρών, το οποίο ξεκίνησε να «τρέχει» από τις 8 Μαΐου του 2010. Παράλληλα βελτίωσαν στο 11-0 το σερί νικών με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό στα παιχνίδια της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αφού τελευταία φορά που δεν κέρδισαν ως φιλοξενούμενοι ήταν το 2008. Eπίσης αυτή ήταν η 40ή νίκη σε 60 αγώνες κόντρα στον Παναθηναϊκό από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων με τους Πειραιώτες να έχουν 20 νίκες διαφορά από τον αντίπαλό τους. Σε επίπεδο ομαδικών αθλημάτων στον Ερασιτέχνη το σερί διευρύνθηκε στο 38-0! Από κει και πέρα στο εναρκτήριο παιχνίδι στο πρωτάθλημα το οποίο έκανε εκκίνηση από τη 2η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός πέτυχε το ζητούμενο που ήταν η νίκη, με δεδομένο ότι βρισκόμαστε στο ξεκίνημα της σεζόν.
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, όπου ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Έμι Τερβαπόρτι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται στη συνέχεια με 9-7. Όμως οι πρωταθλητές με ένα 5-0 σερί μετέτρεψαν το σκορ αυτό σε 12-9 υπέρ τους μετά από μπλοκ του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια έλεγξαν το ματς φτάνοντας στο 15-11. Με ωραία προσπάθεια του Καναδού διαγώνιου, διαμορφώθηκε το 14-17 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (16-17) στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Ακολούθησε η ισοφάριση σε 17-17. Με δυο σερί «ερυθρόλευκους» πόντους και χάρη στο διπλό μπλοκ των Μπέμε και Φράγκου προέκυψε το 17-19 για τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια προέκυψε νέα ισοπαλία (20-20). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά με 21-20. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-21. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 και στο σημείο αυτό μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Έμι Τερβαπόρτι. Παρ’ ότι οι «πράσινοι» έφτασαν στο σετ μπολ μετά από σερβίς του Κουμεντάκη που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 με τον Ζουπάνη και ισοφάρισε σε 24-24 με μπλοκ του Γιορντάνοφ. Από το 25-24 που ακολούθησε, μετά το φιλέ του Γιορντάνοφ και την επίθεση του Κουμεντάκη που οδήγησε σε λάθος των γηπεδούχων προήλθε το 25-26. Το σετ τελείωσε με 25-27 υπέρ του Θρύλου μετά από μπλοκ του Μπέμε.
Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι
Στην έναρξη του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5, με τον Φερνάντο Μουνίθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-6 και τον Ισπανό κόουτς να εξαντλεί τα τάιμ άουτ στο σημείο αυτό. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -8 (15-7), έκαναν ένα 3-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά (15-10) αλλά η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-18 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 τα σετ.
Απάντησε άμεσα και προηγήθηκε ξανά!
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 6-4. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο σημείο αυτό και με ένα 4-0 μετέτρεψε το σκορ σε 6-8. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μετά το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκό, ο Θρύλος διεύρυνε στο +3 το προβάδισμά του (6-9). Το 5-0 σερί σταμάτησε με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται δυο σερί πόντους και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 8-9. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» και με δικό του 3-0 σερί έφτασε στο  8-12. Με μπλοκ του Έμι Τερβαπόρτι που σε αυτό το σετ αγωνίστηκε από την αρχή, διαμορφώθηκε το 9-13. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ρυθμό και αύξησαν τη διαφορά στο +5 (12-17, 13-18, 14-19, 16-21) στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Γερούν Ράουβερντινκ διεύρυνε το προβάδισμα στο +6 (16-22), ο Πετρέας με άσσο πήγε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ (17-24) και μετά από λάθος στο σερβίς των «πράσινων» προήλθε το 25-18, χάρη στο οποίο έγινε το 2-1 στα σετ!
Νέα ισοφάριση και τάι μπρέικ
Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-8, με τον Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +5 (15-10) και μετά από υπόδειξη για αντένα σε επίθεση του Σμιτ, διαμορφώθηκε το 17-11. Οι πρωταθλητές μείωσαν στους 4 (18-14) με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη πλησίασαν στους 3 πόντους (18-15). Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε με τους πράσινους να φτάνουν στο 19-15. Με νέο πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στους 3 αλλά οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά του +4 φτάνοντας στο 20-16 και στο 21-17. Ο Γκάβιν Σμιτ σημείωσε το 21-18, ο Κουμεντάκης το 22-19, αλλά οι Πειραιώτες έχασαν το σετ με 25-21 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.
Θρύλος στο τάι μπρέικ!
Με πόντο του Φράγκου ξεκίνησε το τάι μπρέικ και μετά την ισοφάριση του Παναθηναϊκού, ο Σμιτ σημείωσε το 2-1. Ο Ανδρέας Φράγκος με νέα επίθεση έδωσε «αέρα» δυο πόντων στον Ολυμπιακό (3-1) και με μπλοκ του Πετρέα στον Γιορντάνοφ προήλθε το 4-1! Ακολούθησε το σερβίς στο φιλέ του Σμιτ (2-4) και το πλασέ του Πετρέα για το 2-5. Μετά από επίθεση που του Καναδού διαγώνιου που κατέληξε άουτ, διαμορφώθηκε το 3-5 και με άσσο του Ράπτη οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (4-5). Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διατήρησε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (4-6). Οι πρωταθλητές διατήρησαν το +2 στην αλλαγή του τερέν (6-8) και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη έφτασαν στο 7-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-9 και ισοφάρισε σε 9-9 με άσσο του Πελεκούδα αλλά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο φιλέ στη συνέχεια για το 9-10 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά (10-10), με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα (10-11) μετά από λάθος στο σερβίς των «πράσινων». Ο Μπέμε δέχθηκε μπλοκ για το 11-11 και οι πράσινοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο τάι μπρέικ με 12-11. Από σερβίς άουτ του Ράπτη προήλθε το 12-12 και με άσσο του Πετρέα ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα με 12-13. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν ξανά σε 13-13, αλλά με διπλό μπλοκ των Ανδρεάδη και Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ (13-14). Ο Έμι Τερβαπόρτι με άσσο έγραψε το 13-15.

Τα σετ 2-3 σε 2:04, 25-27 (28'), 25-18 (26'), 18-25 (25'), 25-21 (26'), 13-15 (19')

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 17 (13/38 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 10 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 37% υπ., 30% αρ.), Πανταλέων 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 22 19/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 27%αρ.), Πελεκούδας 11 8/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) Ζήσης -λ (41%υπ., 17% αρ.) /Πεντίδης

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Πετρέας 13 6/8 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 4 (1/5 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος),  Φράγκος 7 7/12 επ., 50% υπ., 42% αρ.), Σμιτ 22 (20/35 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ραούβερντικ 3 (1/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), 39% υπ., 28% αρ.) Στεφάνου -λ (63% υπ., 52% αρ.) / Δαρίδης, Ζουπάνης 2 (2/3 επ.),  Ανδρεάδης 6 (6/8 επ.), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53% υπ., 32% αρ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είναι καλό να ξεκινάς με αυτό τον τρόπο στο πρωτάθλημα, δηλαδή με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είμαστε χαρούμενοι για αυτό και για το αποτέλεσμα αλλά πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά σε τακτικούς τομείς για να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε και για να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση. Γενικά το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικό και ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να πάει στο τάι μπρέικ. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι γιατί στη διάρκεια της σεζόν θα αντιμετωπίσουμε παρόμοιες καταστάσεις σε αρκετά γήπεδα».

Ο Ανδρέας Ανδρέαδης δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κρατάμε μόνο τη νίκη. Δεν παίξαμε καλά σε κάποιους τομείς και πρέπει να βελτιωθούμε. Οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις, εμείς την αποφύγαμε σήμερα αλλά με βάση τη δυναμικότητα που μας χωρίζει από τον Παναθηναϊκό έπρεπε να κερδίσουμε με 3-0 σετ. Παρ’ όλα αυτά είναι αρχή της χρονιάς ακόμα και παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωθούμε. Δεν πρέπει να χάνουμε τη συγκέντρωσή μας γιατί είμαστε στον Ολυμπιακό και πρέπει να κερδίζουμε σε κάθε ματς».

Πηγή: osfp.gr