Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018

Δια πυρός και σιδήρου ο Θρύλος! Κύμη-Ολυμπιακός 74-77 (μπάσκετ άντρων,πρωτάθλημα)

Στο τέλος έσωσε την παρτίδα…
Ο Ολυμπιακός επικράτησε δια πυρός και σιδήρου της Κύμης εκτός έδρας και πέτυχε την δεύτερη νίκη του,σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα της Κύμης με 74-77,κερδίζοντας και την κούραση από το παιχνίδι με την Κίμκι την Παρασκευή στην Μόσχα.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γκος με 15 πόντους και έχοντας βγάλει 6 ασίστ,αν και mvp του Ολυμπιακού ήταν ο Μιλουτίνοφ που σημείωσε 14 πόντους και έχοντας μαζέψει καθοριστικά ριμπάουντ για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Τουπάν που σημείωσε και το νικητήριο τρίποντο στο τέλος και πιο συγκεκριμένα 17'' πριν το τέλος. Ο Τουπάν είχε 12 πόντους και από 10 είχε ο Στρέλνιεκς. Από τον Κύμη που έκανε εκπληκτική εμφάνιση,πρώτο σκόρερ είχε τον Ουάσινγκτον με 24 πόντους. Εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης άφησε τον Σπανούλη,ο Μπλατ. Εντυπωσιακό παρών από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού,στην Χαλκίδα.
Ο Ολυμπιακός και η Κύμη ήταν πολύ καλοί στην επίθεση στην αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να έχουμε υψηλά σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-12 και στην συνέχεια ο Στρέλνιεκς ευστόχησε από τα 6.75μ. για το 11-15. Οι ερυθρόλευκοι έπαθαν στην συνέχεια μπλακ άουτ η Κύμη με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-15,με τον Ολυμπιακό να μην έχει κάνει ούτε ένα φάουλ στο παιχνίδι. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 20-18 για την Κύμη.
Στην δεύτερη περίοδο ο Μαραγκός έκανε το 23-18 με έμμεσο τρίποντο,αλλά αυτό αφύπνισε τους Πειραιώτες που απάντησαν με ένα επιμέρους 2-12. Ο Ολυμπιακός έκανε το 25-33 με γκολ-φάουλ του Πρίντεζη,αλλά στην συνέχεια μπλόκαρε και πάλι επιθετικά. Η Κύμη το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στους +4 (29-33). Ο Τουπάν στην συνέχεια με σουτ από τα 6 μέτρα,αλλά και κάρφωμα,έφερε το παιχνίδι στο +7 (30-37) για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 32-39 υπέρ του Ολυμπιακού,
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο διάστημα της ήταν αρκετά κακός. Ο Ολυμπιακός δεν άκουσε το πρώτο καμπανάκι και οι Σαγκς και Ουάσινγκτον έδωσαν το προβάδισμα με 48-47 για την Κύμη. Ο Ολυμπιακός και πάλι συνέχισε τα λάθη σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί ως και στους +3 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου,57-54 υπέρ της Κύμης.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα πέτυχε δύο σερί τρίποντα με αποτέλεσμα μετά από αρκετή ώρα να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ. Ο Στρέλνιεκς ήταν πολύ καλός σε αυτήν την περίοδο και έδωσε προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με +5 (63-68),αλλά η κακή άμυνα έφερε ξανά μπροστά την Κύμη με +2 (70-68). Ο Τουπάν στην συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα 70-70,με δύο βολές. Ο Πουλιανίτης πήγε ανενόχλητος μέχρι το λέι απ, αλλά Βεζένκοφ με φόλοου και Πρίντεζης έκαναν το 72-74 με 56΄΄ να απομένουν. Ο Ουάσινγκτον με καλάθι έκανε το 74-74 και στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός πέτυχε το χρυσό τρίποντο με τον Τουπάν και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Χαλκίδα.
Τελικό σκορ 74-77 και επόμενη αναμέτρηση για τους Πειραιώτες είναι την Τετάρτη κόντρα στην Μπασκόνια εκτός έδρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Σώμος-Βαρδάλος-Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 32-39μ 57-54, 74-77

ΚΥΜΗ (ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ):  Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 8, Κάμφορτ 2. Ουάσινγκτον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 5, Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Τουντζιαράκης 3, Ουμπίλα,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Πρίντεζης 7, Μιλουτίνοφ 14 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Γουίλιαμς-Γκος 15 (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 12 (1), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 24/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 8/9 βολές, 25-10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 12/13 βολές, 23-9 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.