Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022

Ήταν Θρύλος στο τέλος και έφτασε στην επικράτηση! Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 67-58 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έπρεπε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σκληρή άμυνα και ταυτόχρονα εξαιρετικά εύστοχος στην επίθεση, πήρε την νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 67-58.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον ήταν στην 4η θέση της Euroleague και έχοντας ρεκόρ 15-9, κάνει όνειρα για τετράδα.

Η αναμέτρηση έμοιαζε εν πολλοίς με τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ήτοι, οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι για τρεις περιόδους. Στην τέταρτη όμως, όλα άλλαξαν, για να προκύψει η μεγάλη νίκη

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως οι άμυνες θα έχουν τον πρώτο λόγο. Αμφότερες οι ομάδες εστίασαν ως επί το πλείστον στο πίσω μέρος του γηπέδου, καταναλώνοντας πολλή ενέργεια προκειμένου να μην δώσουν ούτε σπιθαμή στον αντίπαλο και είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν στο 6-6 στο 7'. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, κάτι που ωφέλησε τους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν με +8 (7-15) με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 7-15 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε κι έτσι ξέφυγε με +12 (9-21) στο 13'. Στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ κυρίως, αλλά και του Βεζένκοβ οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να βρουν ένα μικρό σερί το οποίο τους έφερε πιο κοντά στον αντίπαλο στο +5 (20-25) στο 17'. Και λίγο αργότερα μείωσαν και στο +1 (24-25) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 25-27 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βεζένκοβ ισοφάρισε (29-29) άμεσα, όμως η Αρμάνι με 2/2 του Χολ ανέκτησε την ηρεμία της και το προβάδισμα +8 (29-37) στο 23'. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις όμως στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ και μείωσε στους +4 (35-39) στο 25'. Οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά, αλλά βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα. Τέλος τρίτης περιόδου 39-43 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και έφτασε στην μεγάλη νίκη. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε την αρχή κι ο Κώστας Σλούκας πήρε γρήγορα την μπαγκέτα, για να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Με δύο διαδοχικά δικά του τρίποντα, ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω κάτω κι έφτασε στο +6 (56-50) στο 35' και το ΣΕΦ πήρε φωτιά. Στην συνέχεια ο διεθνής γκαρντ άφησε το σκορ και έδινε ασίστ με τους Βεζένκοβ και Φαλ να φτάνουν την διαφορά στους +11 (64-53) στο 39' και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τελικό 67-58 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μπάγερν στο Μόναχο την ερχόμενη Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Βίλιους Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 14/29 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 27/36 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.