Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

Το καθάρισε σε μία περίοδο και πέτυχε εκατοστάρα! Ολυμπιακός-Λαύριο 101-58 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν μόλις μία περίοδο για να φτάσουν στην νίκη. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σοβαρεύτηκε στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 29-6 έφτασε άνετα στην νίκη με 101-58 και πλέον αφοσιώνεται στο φάιναλ φορ του κυπέλλου.

Το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα στο σκορ με +4 (36-40) στο 18', αλλά όταν ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματα του έφτασε σε ένα άνετο αποτέλεσμα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιχάλης Λούντζης που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λιβιό Ζαν Σαρλ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 12 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και μέσα από την πιεστική του άμυνα, αλλά και την καλή κυκλοφορία της μπάλας βρέθηκε να προηγείται με +8 (13-5) στο 5'. Όμως το Λαύριο βρήκε απαντήσεις και με πρωταγωνιστή τον Μουράτο μείωσε στους +5 (20-15). Τέλος πρώτης περιόδου 20-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά για τον Ολυμπιακό και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στην ισοφάριση (26-26) στο 14', με τον Περσίδη μάλιστα λίγο αργότερα με το δεύτερο τρίποντο του να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (28-29) στο 15'. Η προσπάθεια των ερυθρόλευκων να αντιδράσουν δεν βρήκε πρόσφορο έδαφος μιας και οι παίκτες του Σερέλη παρέμεναν συγκεντρωμένοι και έπαιρναν όσα τους έδινε ο αντίπαλος και έκαναν το +4 (36-40) στο 18', με τον Λούντζη να αντιδράει για την ομάδα του και να της δίνει και πάλι προβάδισμα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 41-40 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Η τρίτη περίοδο ανήκει αποκλειστικά στους ερυθρόλευκους, όπου και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 11-2 κάτι στο οποίο βοήθησε και η παρουσία του Φαλ ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παπανικολάου πήρε την σκυτάλη λίγο αργότερα και με δύο τρίποντα έκανε το +18 (62-44) στο 18' και πλέον ο νικητής άρχισε να ξεκαθαρίζει. Τέλος τρίτης περιόδου 70-46 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο τέμπο ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το +27 (73-46) στο 31' και η μικρή αντίδραση των φιλοξενούμενων (75-54) στο 34' δεν είχε συνέχεια. Οι Πρίντεζης και Ντόρσεϊ βρήκαν απαντήσεις και η διαφορά έφτασε στους +30 (88-58) στο 38' και πλέον αυτό που απέμενε ήταν ο Ολυμπιακός να ξεπεράσει τους 100 πόντους, κάτι που κατάφερε στα τελευταία δεύτερα πριν την λήξη ο Πρίντεζης.

Τελικό σκορ 101-58 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην ΑΕΚ για τον ημιτελικό του κυπέλλου την Παρασκευή στο Ηράκλειο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Ζακεστίδης, Σκαλτσής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Σλούκας 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 8 (2/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλς 12 (12 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (4/7 δίποντα), Έισι 2, Ντόρσεϊ 17 (5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λούντζης 12 (2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 4, Μάρτιν 6 (3/5 δίποντα), Πρίντεζης 8 (4/5 δίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σμιθ 4, Μουράτος 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 3 (1), Γερομιχαλός 6 (4 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Βον 6 (2), Σάντερς 8 (4/8 δίποντα, 5 ασίστ), Αμίνου 7 (3/5 δίποντα), Πιλάβιος 6 (1), Φιλοξενίδης, Περσίδης 11 (3), Πίπεν 2.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/35 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 18/24 βολές, 44 ριμπάουντ (32+12), 26 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 14/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/8 βολές, 29 ριμπάουντ (17+12), 14 ασίστ, 15 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.