Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022

Το πάλεψε ως το τέλος, αλλά γνώρισε την ήττα! Ολυμπιακός-Μπουρζ 60-73 (μπάσκετ γυναικών, Eurocup)

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπουρζ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη φάση των «8» του Eurocup. Στην πρώτη «μάχη» με την πανίσχυρη γαλλική ομάδα, για τα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, τα κορίτσια του Θρύλου, αν και πάλεψαν έως το τελευταίο δευτερόλεπτο, γνώρισαν την ήττα με 73-60 στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκες» πλήρωσαν, ουσιαστικά, το επιθετικό τους πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο (6-19), έπειτα ανέβασαν… στροφές και μάζεψαν τη διαφορά, αλλά τελικά, δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ενδεχόμενη ανατροπή κόντρα στην Μπουρζ. Την άλλη Τετάρτη (2/3), στη ρεβάνς στην Γαλλία, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς μόνο εύκολο έργο δεν θα έχει κόντρα στις Γαλλίδες, όμως θα διεκδικήσει όλες τις πιθανότητες της, για την ανατροπή-πρόκριση στη φάση των «4» του Eurocup.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, με τζαμπ σουτ της Βίτολα (9:34), έπειτα βρέθηκε πίσω (4-8) από την Μπουρζ, όμως στη συνέχεια, προσπέρασε ξανά (14-13), με δύο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (2:18). Τα κορίτσια του Θρύλου πήραν προβάδισμα με +2 (17-15), με τρίποντο της Δίελα (1:08) και στη συνέχεια, έφεραν το ματς στα ίσια, με τζαμπ σουτ της Χάμπλιν (0:06), για το 19-19 του πρώτου δεκάλεπτου, κόντρα στη γαλλική ομάδα. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 22-22, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (9:12), όμως στη συνέχεια, «κόλλησαν» επιθετικά, δέχθηκαν ένα 16-0 σερί (22-38) από τις φιλοξενούμενες και «έκλεισαν», έτσι, το ημίχρονο με το σκορ στο 38-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς μάζεψε τη διαφορά στους 10 πόντους (30-40), με τρίποντο της Σταμολάμπρου (7:39), αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε στο -19 (30-49) από την Μπουρζ. Με δίποντο της Πλουφ (3:08), ο Ολυμπιακός έκανε το 50-34 και έτσι, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με το σκορ στο 54-36, κόντρα στη γαλλική ομάδα. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Θρύλος, με πέντε σερί πόντους της Σταμολάμπρου (9:31, 8:47), έκανε το 54-41 και έπειτα, έφτασε τη διαφορά στο -8 (58-66) από την Μπουρζ, με δύο εύστοχες βολές της Πλουφ (3:13). Με την Σπυριδοπούλου από τη γραμμή των βολών (1:11), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 69-60, αλλά τελικά, γνώρισαν την ήττα με 73-60 από τη γαλλική ομάδα…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 25-38, 36-54, 60-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 6 (5 ριμπάουντ), Σταμάτη 5 (3 ασίστ), Σταμολάμπρου 25 (4/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Τόλφρι, Βίτολα 10 (9 ριμπάουντ), Αλεξανδρή, Δίελα 4 (1/1 τρίποντα), Χάμπλιν 2, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 6 (4 ασίστ)

Μπουρζ (Ολιβιέ Λαφαρζέ): Γκοντίν, Μαν 3, Μισέλ 9, Ρούπερ 10, Γιακούμπου 10, Αστίερ 13, Γκουάπο 20, Χάμπτον 8

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Στα ματς του Eurocup πρέπει να παίζουμε με ένταση, όπως κάναμε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο χάσαμε αρκετά καλάθια, είχαμε πρόβλημα στην τρανζίσιον άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, χάσαμε επίσης κάποια εύκολα καλάθια, αλλά τελικά βρήκαμε ρυθμό και παίξαμε καλύτερα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, με μία πολύ δύσκολη αντίπαλο. Η Μπουρζ είναι χρόνια μια ευρωπαϊκή δύναμη. Εμείς παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν πολύ ανταγωνιστικές, ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Δυστυχώς, το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πολύ κακό για εμάς, χάναμε εύκολα καλάθια, κάναμε εύκολα λάθη και μια ομάδα σαν την Μπουρζ θα τα μετέτρεπε σε δικά της καλάθια, όπως και έγινε. Εκεί έφυγε η διαφορά. Τα δώσαμε όλα για να μειώσουμε τη διαφορά, τη μειώσαμε και προφανώς δεν έχει χαθεί τίποτα. Έχουμε ξαναβρεθεί στην ίδια θέση, όταν παίζαμε με την Νεσίμπε Αϊντίν. Τώρα, τα κεφάλια μέσα, έχουμε ένα δύσκολο ματς την Κυριακή με τον Παναθηναϊκό, που για μένα, ίσως κρίνει ένα μεγάλο μέρος του πρωταθλήματος».

Πηγή: osfp.gr