Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022

ΗΤΤΑ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ! Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 72-76 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ήττα πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα, αυτήν την φορά από τον Ερυθρό Αστέρα με 72-76. Πλέον οι ερυθρόλευκοι είναι στην 5η της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 12-8. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει και τις απουσίες, καθώς έλειπαν οι Παπανικολάου, Πρίντεζης και ο ΜακΚίσικ, ενώ και ο Χασάν Μάρτιν μπήκε στην αποστολή την τελευταία στιγμή.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά για το 2022 και γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του στην διοργάνωση, κάνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι αρκετά λάθη, βιαστικές κινήσεις στη επίθεση, ενώ άφηνε αμαρκάριστους πολλούς παίχτες των φιλοξενούμενων έξω από τα 6.75μ.

Τραγική η διαιτησία σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με πολλά φαλτσοσφύριγματα εις βάρος των γηπεδούχων.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 20 πόντους και έχοντας μαζέψει και 8 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοβ, Φαλ ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακό που δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση. Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με φόρα για το +5 (2-7) και για το +4 (5-9) και στην εκμεταλλεύθηκε τα πέντε λάθη των γηπεδούχων στο πεντάλεπτο και πήγε και στο +10 (10-20) στο 7', με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν ρυθμό και να κάνουν ένα σερί 11-0 για το +1 (21-20) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 21-22 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και συνέχισε με ένα επιμέρους σερί 16-2 για το +4 (26-22) στο 12'. Αλλά για ένα δίλεπτο είχαμε αρκετά λάθη από πλευράς ερυθρόλευκων και διαιτητικά λάθη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με +3 (26-29) στο 14'. Ο Μπαρτζώκας έριξε στη μάχη τον Έισι στα μέσα της περιόδου, ο Αμερικανός σκόραρε αμέσως τρίποντο για το 31-31 σε ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 36-37 υπέρ των Σέρβων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας είχε καλύτερο ρυθμό στον αγώνα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των ερυθρόλευκων προηγήθηκε με +8 (42-50) στο 26'. Ο Ολυμπιακός έβγαλε δύο άμυνες και με μπροστάρη τον Βεζένκοβ και τους Ουόκαπ, Φαλ να ακολουθούν μείωσε στο +1 (52-53) στο 29'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 52-56 υπέρ ων φιλοξενούμενων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα τρίποντα των Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου δε βρήκαν στόχο, αντίθετα με τους παίχτες της σερβικής ομάδας που έβρισκαν στόχο και με πρωταγωνιστή τον Ιβάνοβιτς προηγήθηκαν με +7 (54-61) στο 34' και +8 (57-65) στο 35'. Ο Μπατζώκας κάλεσε τα τάιμ άουτ και οι ερυθρόλευκοι με ένα επιμέρους 8-1 έριξαν την διαφορά στο +1 (65-66) στο 37' βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Όμως οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν πολλά λάθη κυρίως στη επίθεση, δεν έβρισκαν εύκολα στόχο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τελικό σκορ 72-76 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην ΑΕΚ το Σάββατο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπάλακ, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 36-37, 52-56, 72-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Έισι 3 (1), Ντόρσεϊ 6 (3/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Φαλ 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σλούκας 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 20 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 4, Γουόλτερς 9 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 12 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόμπριτς 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ιβάνοβιτς 8 (1), Μάρκοβιτς, Γουάιτ 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 8/11 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 25/48 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/11 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη