Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017

Ολυμπιακός-Δόξα Λευκάδας 84-60 (μπάσκετ αντρών-πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός των πολλών ελλείψεων είχε μόλις δέκα παίχτες στην σύνθεση του,καθότι απουσίαζαν οι Βασίλης Σπανούλης,Έρικ Γκριν και Ιωάννης Παπαπέτρου λόγω τραυματισμών, δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Δόξα Λευκάδας,αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκε και εν τέλει έφτασε στην άνετη επικράτηση επί της Δόξας με 84-60.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νικολά Μιλουτίνοφ ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τα 6 από αυτά να είναι επιθετικά. Ο Σέρβος σέντερ έδωσε λύσεις στην επίθεση και ανανέωνε συνεχώς τις κατοχές του Ολυμπιακού. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες και συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και Ματ Λοτζέσκι έχοντας 17 πόντους,7 ριμπάουντ και 3 ασίστ,ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ουότερς,Παπανικολάου και Αθηναίου με 15,11 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Το παιχνίδι θα λέγαμε κρίθηκε στην τρίτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα στο 25',όπου οι ερυθρόλευκοι με σουτ από την περιφέρεια,ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα και κάπου εκεί η ομάδα της Λευκάδας έμεινε από δυνάμεις και οι παίχτες του Ολυμπιακού μπόρεσαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο να πάρουν μια μεγάλη διαφορά και να φτάσουν στην άνετη επικράτηση,που τους έδωσε και την 15 νίκη σε 16 αγώνες της Basket League και έτσι διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.
Αυτά που μένουν από το παιχνίδι εκτός από τους δύο βαθμούς της νίκης είναι η εξαιρετική εμφάνιση του Ουότερς που αποδεικνύεται πολύτιμη μονάδα για τον Ολυμπιακό,καθώς και ο Μιλουτίνοφ που σημείωσε και double-double. Τελικό σκορ 84-60 και επόμενη αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μιλουτίνοβ 12 (11ρ), Γουότερς 15 (1), Αγραβάνης 8 (11ρ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 11 (3/4τρ), Μάντζαρης, Μπιρτς 5, Λοτζέσκι 17 (7ρ, 3ασ), Αθηναίου 10.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 11, Ντομπλάς 8, Ρόμπινσον 9, Χάρις 12, Πεταλωτής 3, Δεμερτζής, Γεωργάκης 2, Ψαθάς 9, Τσαλδάρης.