Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017

Έχασε δικό του παιχνίδι,αλλά κράτησε την διαφορά! Φενέρ-Ολυμπιακός 67-64 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός έχασε δικό του παιχνίδι στην Πόλη,αλλά τουλάχιστον κράτησε την πολύτιμη διαφορά πόντων κάτι που θα είναι χρήσιμο σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε ως και +11 της τουρκικής ομάδας,στο τέλος κατέρρευσε λόγω και των δύο βασικών απουσιών του Γιανγκ και του Σπανούλη και έτσι έφτασε στην ήττα με 67-64.
MVP του αγώνα ο  Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο Σέρβος έκανε μεγάλη εμφάνιση, πέτυχε 27 πόντους με 8/9 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, είχε 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 29 στην αξιολόγηση. Πέτυχε πολλά μεγάλα καλάθια και ήταν μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου. Ενώ από πλευράς Ολυμπιακού καλύτερος ήταν ο Γκριν με 17 πόντους,ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Παπανικολάου 13 (3τριπ, 8ριμπ, 2κλεψ) και Πρίντεζης με 10 (1τριπ, 7ριμπ). Σε ρηχά νερά κυμάνθηκε ο Λοτζέσκι ο οποίος έχασε κρίσιμα σουτ προς το τέλος της αναμέτρησης.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-7 με σκόρερ τους Πρίντεζη και Γκριν. Στην συνέχεια ξέφυγε πάλι με ένα 5-12,αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί και με πρωταγωνιστή τον Ντατόμε έφερε το παιχνίδι στα ίσια 18-18. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν μετά από καλάθια του Μπιρτς και Πρίντεζη με 4 (18-22),αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 22-22 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά με αποτέλεσμα η Φενέρ να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Μπογκντάνοβιτς σε καλάθι και φάουλ. Στην συνέχεια ο Σέρβος φορ με πέντε συνεχόμενους πόντους ανέβασε το δείχτη του σκορ σε (30-26),με τον Πρίντεζη να μειώνει σε δύο με καλάθι. Σκορ ημιχρόνου 40-36.
Η τρίτη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το παιχνίδια στα ίσα (42-42) και με τρίποντο του Μάντζαρη οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα μετά από πολύ ώρα στο παιχνίδι.Ο Θρύλος συνέχισε το ίδιο ακάθεκτος με αποτέλεσμα το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι υπέρ του με +9 47-56.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στην μέγιστη διαφορά της (47-58) με τον Μιλουτίνοφ.. Όμως στην συνέχεια ακολούθησε το μπλακ άουτ των ερυθρόλευκων και οι τούρκοι με ένα σερί 15-0 έκαναν το 65-60 και πλέον τα πράγματα ήταν δύσκολα για τον Ολυμπιακό που κρατούσε να μην χάσει την διαφορά.Ο Κώστας Παπανικλάου έδωσε σκορ μετά από 7 λεπτά για τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 65-62 με 2/2 βολές, αλλά η απάντηση ήρθε αμέσως από τον Μπογκντάνοβιτς (67-62). Ο Πρίντεζης με άλλες δύο βολές έκανε το 67-64 και στα τελευταία 21'' οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν φάουλ κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.
Τελικό σκορ 67-64 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μισή νίκη. Διότι μπορεί να έχασε,αλλά κράτησε την πολύτιμη διαφορά και έτσι παρέμεινε στην τρίτη θέση. Τελικό σκορ 67-64 και επόμενη αναμέτρηση με τον Απόλλων στην Πάτρα την Καθαρά Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6 (6ριμπ), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1τριπ, 7ριμπ), Παπανικολάου 13 (3τριπ, 8ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 6 (2), Λοτζέσκι 4.