Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2017

Πάτησε την Ζαλγκίρις και συνεχίζει ακάθεκτος! Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 73-64 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Νέα '«σφαλιάρα» στον Σάρας!
Ο Ολυμπιακός νίκησε και την Ζαλγκίρις του Σάρας και συνεχίζει ακάθεκτος στο ευρωλίγκα έχοντας 16-6 ρεκόρ. Εντυπωσιακό θέαμα χάρισαν οι ερυθρόλευκοι με κορυφαίο τον Πρίντεζη που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ,ενώ καθοριστικοί ήταν οι Λοτζέσκι και Σπανούλης.
Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Φενέρ και αύξησε την διαφορά του από την τουρκική ομάδα και πλέον έκανε ένα ακόμη βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι,χάνοντας πολλά εύκολα ριμπάουντ στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να σκοράρουν εύκολα κάτω από το καλάθι. Ο Ολυμπιακός επιθετικά ήταν καλός και με μπροστάρη τον Πρίντεζη που σημείωσε τους 10 από τους 19 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο. Σκορ δεκαλέπτου 19-19 ύστερα από βολές του Λεκαβίτσιους στην εκπνοή της περιόδου.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους ερυθρόλευκους να δέχονται εύκολους πόντους με τους Λιθουανούς να παίρνουν προβάδισμα με 21-24 και 23-27 χάρη σε καλάθι του Ουλανόβας. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση ο Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στην Ζαλγκίρις. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην άμυνα και έτσι περιόρισε την Ζάλγκιρις στο επιθετικό κομμάτι. Τέλος ημιχρόνου 35-35 με εκπληκτικό buzzer beater του Βασίλη Σπανούλη από τα 7 μέτρα.
Τρίτη περίοδος και παρότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά εν τέλει βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ 41-45,ύστερα από εύστοχα τρίποντα των Λιθουανών. Όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με δύο τρίποντα των Πρίντεζη και Σπανούλη ξαναπήρε το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα 5 φάουλ των Λιθουανών και από την γραμμή των βολών πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων (56-51). Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η τάπα του Παπανικολάου στον Λίμα που σίγουρα θα είναι στα highlights της αγωνιστικής. Τέλος δεκαλέπτου 56-54.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ήταν η σειρά του Λοτζέσκι να πάρει το παιχνίδι πάνω του με 7 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 64-57 και οι ερυθρόλευκοι έβαλαν τις βάσεις για την νίκη. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 64-61,αλλά οι ερυθρόλευκοι με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη,Μπιρτς και Σπανούλη οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην νίκη με 73-67,μια νίκη που σίγουρα θα είναι πολύ σημαντική για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 3 (1), Μπιρτς 8 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης 11 (3 τριπ. 3 ασίστ), Ουότερς 8 (2 ασίστ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 5 (5 ριμπάουντ, 2 τάπες), Πρίντεζης 17 (10 ριμπάουντ, 3τρίπ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 0 λάθη), Παπανικολάου 7 (1 τριπ. 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 12 (2 τριπ., 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)
Ζαλγκίρις: Πάνγκος 6 (2), Λεκαβίτσιους 11 (1), Βέστερμαν 9 (1), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7 (1), Γιανκούνας 10, Μιλάκνις 5 (1), Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 6