Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017

Ολυμπιακός-Άρης 69-55 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

«Καθάρισε» τον Αρη και παρέμεινε στην κορυφή
Εύκολα και ωραία με βασικό οδηγό του,την εξαιρετική άμυνα ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη στο ΣΕΦ με 69-55 και συνεχίζει να παραμένει πρώτος στην βαθμολογία. Ο Ολυμπιακός έφτασε στις 17 νίκες στο πρωτάθλημα και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Από αυτό το παιχνίδι όμως δεν έλειψαν τα δυσάρεστα καθώς τραυματίστηκε ο Παπαπέτρου και ο οποίος θα μείνει για 5-6 μέρες εκτός προπονήσεων.
Κορυφαίοι του αγώνα ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τον Έρικ Γκριν. Ο Έλληνας πλέι-μέικερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους (3/6τρ), έχοντας και  4 κλεψίματα και 4 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Έρικ Γκριν ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 14 πόντους (2/5τρ), μοιράζοντας και 2 ασίστ, σε 27 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.
Ο Ολυμπιακός ήταν από την αρχή του αγώνα αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και με εξαίρεση τα δύο πρώτα καλάθια του Καββαδά, ο Άρης δεν ξαναπήρε πότε προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με (12-9) χάρις στο τρίποντο του Γκριν και στην συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 6 (15-9) και λίγο αργότερα ο Γκριν έκανε το (17-9).Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 20-9 για τους Πειραιώτες.
Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία του Ολυμπιακού και αρχικά μείωσαν σε (22-15) με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, ενώ λίγο αργότερα ο Τζάκσον έριξε τη διαφορά στους 3 (22-19). Άλλα ο Ολυμπιακός με 4 συνεχόμενα τρίποντα από τους Μάντζαρη (2), Πρίντεζη και Γκριν,όχι μόνο έδωσαν ανάσα για τον Θρύλο,αλλά ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα.Σκορ ημιχρόνου 40-21 και πλέον ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια φρεσκάδα με το πρώτο ημίχρονο και παρότι έβαλε κάποιους πόντους με Παπανικολάου και Μπιρτς,στην άμυνα έκανε αρκετές λάθος επιλογές με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει να επιμέρους 0-8 και να ρίχνει την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (48-39). Σκορ τρίτης περιόδου 54-41.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να μην μπλέξει σε περιπέτειες έκανε ένα γρήγορο 7-0 με τους Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ και έτσι πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Ο Άρης έκανε πάλι ένα σερί 0-9 με πρωταγωνιστή τον Κάμινγκς και μείωσε στους 11 (61-50) στο 35'. Οι ερυθρόλευκοι είχαν όμως καθαρό μυαλό και έτσι έφτασαν στην νίκη με 69-55.
Τώρα ακολουθεί μια διακοπή λόγω κυπέλλου και ακολούθως το παιχνίδι που θα κρίνει κατά πολύ το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην Φενέρ στην Πόλη.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 3, Γουότερς 2, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοβ 9, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 2.
Άρης (Πρίφτης): Τζένκινς 10 (2), Κάμινγκς 12 (1), Μούρτος, Καββαδάς 13, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Ζάρας 5 (1), Γκόρντον 2, Γιάνκοβιτς 9 (1), Τζάκσον 4.