Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017

Άγριο γλέντι στην Πυλαία! παοκ-Ολυμπιακός 2-3 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Προκλητική μετάδοση!
Είχατε βγάλε και γλώσσα! Αλλά έτσι είναι η ζωή. Αυτή θα είναι η τιμωρία σας! Να σας νικήσει ο Ολυμπιακός μέσα στην Πυλαία και χωρίς τρεις βασικούς. Ο Νταφ και ο Φιλίποφ εκτός πλάνων του Μπόσκαν, με τον Αγκάμεζ να μπαίνε σε δύο-τρεις φάσεις για να κάνει μπλοκ. Ακόμα και έτσι ο Θρύλος τους "γλέντησε" και ο πόνος του είναι τεράστιος.
Με τους "ερυθρολεύκους" να συνεχίζουν το αήττητό τους και στην 15η αγωνιστική και ουσιαστικά να "κλειδώνουν" την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και μαζί και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Με μια τεράστια νίκη με 3-2 σετ και ανατροπή από το 2-1 των γηπεδούχων. Και σε μια έδρα που πάλι είχαμε τα γνωστά με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να φτάνουν μια... ανάσα από την μπούκα στο γήπεδο. Γιατί στον περιβάλλοντα χώρο εισέβαλλαν!
Λάθη και αντίδραση
Στα πρώτα 4 σετ υπήρχε ισορροπία. Με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος, πιο αποτελεσματικός στο πρώτο και το τρίτο, όπου ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη. Και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο και το τέταρτο. Στο πρώτο τα προβλήματα ήταν δύο. Από τη μια τα λάθη, από την άλλη η απουσία του Τσούπκοβιτς από το επιθετικό παιχνίδι με τον Σέρβο να έχει 0/5 επιθέσεις. Τα σερβίς έδωσαν πόντους στον ΠΑΟΚ, ειδικά με τον Στάροβιτς για να φτάσουν οι Θεσσαλονικείς στο 1-0 με 25-20.
Στο δεύτερο, όμως, το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό. Με τον Σέρβο ακραίο να ανεβάζει κατακόρυφα απόδοση στην επίθεση (9/10 επιθέσεις) και τη δουλειά στην υποδοχή να γίνεται πολύ καλά, οι "ερυθρόλευκοι" εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένοι και με +32% (από 50 σε 82) στην υποδοχή έλεγξαν το ματς. Έχτισαν διαφορά και όσο προχωρούσε το σετ, αυτή μεγάλωνε για το 19-25 και το 1-1 στα σετ.
Έδειξαν χαρακτήρα
Στο τρίτο σετ είχαμε τον Ολυμπιακό να χάνει τον καλό του ρυθμό στην επίθεση και τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει τα ποσοστά του στην επίθεση στο 67% και να παίρνει 18 πόντος από αυτόν τον καθοριστικό παράγοντα, αλλάζοντας την εικόνα του ματς. Με τον Στάροβιτς να παίρνει πολλές μπάλες και τον Ντάντε να δίνει πόντους στο τέλος ήρθε το 25-19 και το 2-1 στα σετ για τους Θεσσαλονικείς. Κάτι που άλλαξε στο τέταρτο σετ. Με τους "ερυθρολεύκους", παρά τις απουσίες, να βγάζουν τον καλύτερό τους εαυτό, να κάνουν κατάθεση ψυχής και να δείχνουν πώς είναι μια ομάδα με πολύ "γεμάτο" ρόστερ και παρά τις ελλείψεις να φτάνει στην ισοφάριση στα σετ (2-2) με 17-25. Με τον Ζουπάνη να αποτελεί ένα ακόμα "πόλο" στην επίθεση εκτός τους Τσούπκοβιτς και τον Άθος Κόστα να είναι ηγέτης πάνω στο φιλέ. Έτσι, ο Θρύλος έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Έδειξε τα... καρύδια του!
Στο πέμπτο σετ οι παίκτες του Ολυμπιακού πήραν μια νίκη ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΑ και ΜΑΓΚΙΚΑ. Κόντρα σε όλους και σε όλα, γύρισαν ένα σετ που ξεκίνησε πολύ άσχημα με τους "ερυθρόλευκους" να ξεκινούν πολύ νευρικά με 3 χαμένα σερβίς από τα πρώτα 4. Με τον Τσούπκοβιτς και τον Άθος Κόστα να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση και τον Σουλτανόπουλο να κάνει ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ με τα σερβίς του. Και στο καίριο σημείο του ματς, τα λάθη των γηπεδούχων και το πάθος των παικτών του Ολυμπιακού έφεραν την ολική ανατροπή και μια τεράστια νίκη για τον Θρύλο των πολλών προβλημάτων με 16-14 και με 3-2 σετ.
Τα σετ: 25-20 (23’), 19-25 (24’), 25-19 (26’), 17-25 (26‘), 14-16 (20’)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν):  Ζουπάνης 19 (18/33 επ., 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77%αρ.-30%υπ.), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς, 17 (15/37 επ., 2 μπλοκ, 43%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου 78%υπ.-30%αρ.) – λ / Φράγκος (50%υπ.-50%αρ.), Αγκάμεζ, Γκούζντα – λ.

Πηγή: redking.gr