Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017

Άπλα μαγευτικός!Ούνιξ Καζάν-Ολυμπιακός 75-90 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Απλά υπέροχος! Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ούνιξ δια περιπάτου μέσα στο Καζάν έχοντας τρεις βασικές απώλειες του Σπανούλη,του Γιανγκ και του Λοτζέσκι. Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες του λοιπόν κέρδισε την Ούνιξ με 90-75 και σημείωσε την έκτη εκτός έδρας του νίκη στην διοργάνωση  (Μπασκόνια, Νταρουσάφακα, Ζάλγκιρις, Παναθηναϊκός, Μπαρτσελόνα) και με συνολικό σκορ 15-6,παραμένει στην πρώτη τριάδα. Ένα σημαντικό "διπλό" που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs. Επόμενος αντίπαλος για τους πρωταθλητές Ελλάδας η Ζάλγκιρις Κάουνας στο ΣΕΦ (10/2).
Από το σημερινό Ολυμπιακό ξεχωρίζουμε δύο παίχτες τον Έρικ Γκριν και τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Έρικ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού σημειώνοντας 25 πόντους  (7/8δ, 3/5τρ), παίρνοντας στις πλάτες του την επίθεση του Ολυμπιακού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, δίνοντας τεράστια ώθηση στο κομμάτι του σκορ. Ενώ ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού είχε 20 πόντους (5/9δ, 3/4τρ) συν 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, σημειώνοντας δύο σερί "καυτά" τρίποντα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού, αλλά και τους 8 από τους 10 σερί πόντους των πρωταθλητών Ελλάδας, όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (61-69 στο 34'). Επίσης πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Μιλουτίνοφ με 11 πόντους,ενώ ο Παπανικολάου συνέχισε το σερί καλών παιχνιδιών,σημείωνοντας 10 πόντους και έχοντας 4 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά (10-20). Ο Ολυμπιακός είχε τρομερό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα 7/10 (70%) και ταυτόχρονα έπαιρνε το ένα επιθετικό ριμπάουντ,πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα να ανανεώνει τις επιθέσεις του. Σκορ δεκαλέπτου 13-33.
Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο με αποτέλεσμα να φτάσει την διαφορά ως και στους +27 (16-43) στο 13',ύστερα από τρίποντο του Ουότερς,ενώ ταυτόχρονα είχε περιορίσει το μεγάλο όπλο της Ούνιξ τον Λάνγκφορντ.  Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι έξω από τα 6.75 με αποτέλεσμα να φτάσουν στα 9/12 τρίποντα. Σκορ ημιχρόνου 36-56.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός έριξε την απόδοση του λόγω και της κούρασης και των απουσιών,αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ρωσική ομάδα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 54-69.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και η Ούνιξ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί. Ο  Λάνγκφορντ έριξε την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (61-69) στο 34',αλλά ως εκεί. Μετά ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε δύο σημαντικά τρίποντα στην σειρά και με την βοήθεια του Γκριν η διαφορά ανέβηκε πάλι σε ασφαλή επίπεδα (68-87) στο 39'.
Τελικό σκορ 75-90 και πλέον οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με την Δοξά Λευκάδας την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90
ΟΥΝΙΚΣ: Τζόσον 2, Αντίποφ 19(4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4 (6 ρ.), Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ρ., 2 κοψ.), Πρίντεζης 20 (3 τρ., 4 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 10 (2 τρ., 4 ασ.), Μάντζαρης 9 (3 τρ., 6 ασ.), Αθηναίου