Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2016

Ολυμπιακός-Κολοσσός 99-48 (μπάσκετ αντρών,κύπελλο)

Σαρωτικός ο Θρύλος
Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του επίσημη νίκη για φέτος και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος. Ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Κολοσσό Ρόδου με 51 πόντους,99-48 και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ενώ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε και τους 12 παίχτες που είχε στον πάγκο του.
Ο Ολυμπιακός από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή από την ομάδα της Ρόδου. Ο Ολυμπιακός έχοντας ως κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε την διαφορά στο +17 23-6 και 25-8 και έδειξε από την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 25-10.
Δεύτερη περίοδος και η είσοδος του Γκριν έκανε τον Ολυμπιακό ποιο εύστοχο στην επίθεση,με τον Γκριν να έχει το απόλυτο στα σουτ. Με το σκορ να αγγίζει τους 30 πόντους και τον Θρύλο να τους ξεπερνά, 2:11 για το ημίχρονο, με το σκορ στο +32 (51-19). Και το ημίχρονο να κλείνει στο +29 (53-24) με τρεις «ερυθρόλευκους» να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Γκριν 11, Μπιρτς και Μάντζαρης 10). Τέλος ημιχρόνου με το σκορ στο 53-24 με τον Ολυμπιακό να έχει καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και τον Σφαιρόπουλο να έχει χρησιμοποιήσει σχεδόν όλους τους παίχτες που είχε στον πάγκο του.
Τρίτη περίοδος και δεύτερο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν έριξε την έριξε την απόδοση του,αλλά ίσα-ίσα που την ανέβασε ακόμα πιο πολύ. Με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους +42 με τον Μάντζαρη να φτάνει στους 14 πόντους στην αναμέτρηση. Τέλος τρίτης περιόδου 79-48.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε και την δωδέκατη αλλαγή που είχε στο πάγκο,τον Τολιόπουλο. Ο Ολυμπιακός με σερί πέντε σερί τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους +51 όπου ήταν και το τελικό σκορ,ενώ όλοι οι παίχτες του σκόραραν. Τέλος αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 99-48 και να περνάει στα ημιτελικά του κυπέλλου,έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Γκριν,Μάντζαρη,Πρίντεζη και Μπιρτς που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Επόμενη αναμέτρηση η πρεμιέρα με την Κόροιβο στην Αμαλιάδα για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 53-24, 79-38, 99-48.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Γκριν 16 (2), Μπιρτς 10 (5ριμπ), Τολιόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 8 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 14 (2), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λιάπης 2, Ρέντικ 4, Τσούκου 14 (2), Γεωργαλλής, Αγγελάκος 4, Άχονεν 5 (1), Μπέρι 9 (1), Βασιλόπουλος, Παπαδάκης 1, Γουάτσον 6, Χολ 3.