Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Δόξα Λευκάδας-Ολυμπιακός 94-95 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)!

Από τον άγιο Πρίντεζη στον άγιο Γκριν. Ο Ολυμπιακός γλύτωσε από το κάζο του αιώνα χάρη στον μεγάλο Έρικ Γκριν που με δύο προσωπικά του τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα,χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +16 στο τέλος της τρίτης περιόδου,αλλά οι Λευκαδίτες με ένα επιμέρους 24-8 πήραν προβάδισμα +5 (94-89) 1.24 πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Από τον Ολυμπιακό εκτός από τον Γκριν ξεχώρισε ο Σπανούλης που σημείωσε 19 πόντους και 11 ασίστ, ενώ κομβική ήταν η συνεισφορά του Λοτζέσκι με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα. Επόμενος αντίπαλος του Θρύλου η Αρμάνι Μιλάνο την Τρίτη στο ΣΕΦ. Υπάρχει η δικαιολογία της κούρασης λόγω των παιχνιδιών με παο και Εφές,αλλά άμα δεν προσέξουν και υποτιμήσουν ξανά αντίπαλο οι ερυθρόλευκοι τότε μπορεί να πάθουν καμία γκέλα.
Ο Ολυμπιακός φάνηκε από την αρχή ότι θα δυσκολευτεί στο παιχνίδι, καθώς μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά και να προηγήθηκε στο σκορ με 5-11,αλλά ανέκαμψε γρήγορα και προηγήθηκε με 18-17 στο 5',με τον Σκοτ να κάνει ότι θέλει στο καλάθι του Ολυμπιακού. Τέλος δεκαλέπτου 26-26.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λευκάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Σκοτ,αλλά και τους Γουέλς,Τσαλδάρη πήρε ξανά το προβάδισμα με +4 (40-36), ο Ολυμπιακός όμως βελτιώθηκε κυρίως στην άμυνα,βρήκε λύσεις στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Λοτζέσκι και Γκριν και τον βρήκε μπροστά στο σκορ,στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 45-52.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απλά καταιγιστικός καθώς ανέβασε την διαφορά πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα με την διαφορά να φτάνει στους +16 (65-81) όπου ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο οι Πειραιώτες πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε και το πλήρωσαν. Η ομάδα της Λευκάδας έκανε ένα σερί 10-0,με τον Ντόμπλας να βρίσκει πεδίο δράσης μετά την αποχώρηση του Γιανγκ με την Λευκάδα να μειώνει σε 76-81 στο 33'. Ο Ρόμπινσον έκανε αμέσως μετά το 80-83 και παρά τις προσπάθειες του Σπανούλη, ο Γουέλς και ο Δεμερτζής ισοφάρισαν σε 85-85 στο 36'. Η Λευκάδα με δύο τρίποντα του Γουέλς πήρε το προβάδισμα με +5 (94-89) 1.24 πριν το τέλος, Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γκριν ένα λεπτό πριν το τέλος σε 94-92 με τρίποντο,οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, όμως ο Θρύλος πήρε το ριμπάουντ και με τρίποντο του Γκριν στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα. Τέλος καλό,όλα καλά και ας γίνει το παιχνίδι αυτό μάθημα για τους ερυθρόλευκους.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95
Ανά δεκάλεπτο: 26-26, 19-26, 20-29, 29-14
Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16, Τσαλδάρης 15, Γουέλς 27, Πεταλωτής, Δεμερτζής 3, Γεωργάκης, Ψαθάς, Ρόμπινσον 8.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8, Σπανούλης 19 (11ασ), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 10, Γκριν 13, Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 6, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16.