Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2016

Ολυμπιακός- Αρμάνι Μιλάνο 91-81 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο ''πρωτάθλημα'' της ευρωλίγκας,απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 91-81 έχοντας ως κορυφαίους του Σπανούλη και Γκριν. Πλέον επόμενη αναμέτρηση με την Μπασκονία στην Ισπανία την Πέμπτη στις 22.00.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε και έχοντας ένα σερί 9-0 προηγήθηκε με 13-4. Η Αρμάνι ανέκαμψε και έχοντας και αυτή ένα σερί 0-9 ισοφάρισε σε 13-13. Αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν απαντήσεις με τους Χάκετ και Γκριν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους με +6 (25-19).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυνατά όπως στο πρώτο και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά 30-20. Οι Ιταλοί μείωσαν με ένα μικρό σερί 0-4 και μείωσαν σε 30-24,αλλά οι ερυθρόλευκοι με τον Χάκετ ξαναπήραν προβάδισμα με +9 (36-27) για να τελειώσει το ημίχρονο με προβάδισμα για τους Πειραιώτες με 46-41.
Στο δεύτερο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε ένα μαγικό Γιανγκ στην άμυνα που περιόρισε τον Ραντούλιτσα και έναν Γκριν που με δύο συνεχόμενα τρίποντα...αλά Λευκάδα έδωσε ένα προβάδισμα +9 στον Ολυμπιακό 70-61 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Τελευταία περίοδος, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και η Αρμάνι δεν είχε τρόπο να αντιδράσει. Ο Μπιρτς και ο Λοτζέσκι πήραν τη σκυτάλη και το σκορ έγινε 78-63 και το μόνο που κατάφερε το Μιλάνο ήταν να μειώσει σε 91-81. Δεύτερη νίκη και τώρα επόμενος αντίπαλος η Μπασκονία την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (4), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 16 (1), Μιλουτίνοφ 4, Αγραβάνης, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8, Χάκετ 10, Λοτζέσκι 10 (2).
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 6, Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 14 (8 ριμπ.), Μάτσβαν 4, Πάσκολο 2, Σάντερς 8 (1), Άμπας, Σιμόν 16 (2).