Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016

Σφαγή από την διαιτησία και ήττα του Θρύλου. Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 83-65 (ευρωλίγκα)

Αδίκησε τον εαυτό του
Ο Ολυμπιακός το πάλεψε,αλλά κόντρα σε μια εχθρική διαιτησία που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο σφύριζε 80-20 έδρα,αλλά και λόγω της έλλειψης στους ψηλούς ηττήθηκε με 83-65 από την Ρεάλ Μαδρίτης για την πρεμιέρα της ευρωλίγκας. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λοτζέσκι που σημείωσε 14 πόντους,καλή εμφάνιση -παρά τα κενά χρονικά διαστήματα- από τους Πρίντεζη και Σπανούλη. Πάντως η ομάδα έδειξε ότι έχει θέμα στους ψηλούς και ο Γιάνγκ όσο διάστημα αγωνίστηκε ήταν ωσεί παρών.
Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με το εύστοχο τρίποντο του Σπανούλη, οι Ισπανοί με δύο συνεχόμενα δίποντα προηγήθηκαν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία στο σκορ με τον Παπανικολάου (15-14),αλλά οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και την αστοχία στην επίθεση,καθώς και τα σφυρίγματα των διαιτητών και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-17.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και μείωσε στους 3 (26-23),αλλά μια τα δώρα του Λαμόνικα που δεν σφύριζε φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού ούτε με αίτηση,μια η κακή άμυνα των ερυθρολεύκων έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην Ρεάλ Μαδρίτης,με τον Ολυμπιακό όμως να μην έχει πει την τελευταία του λέξη για το ημίχρονο. Ο Θρύλος μείωσε στους 2 (42-40) στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Σπανούλη και ταυτόχρονα ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον αρχηγό του Ολυμπιακού. Σκορ ημιχρόνου 42-40.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε μετά από πολύ ώρα στο σκορ 49-51. Όμως σε μια φάση που όπως αποδείχθηκε στην συνέχεια ήταν καθοριστική ο Λαμόνικα έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Μάντζαρη και αυτό έδωσε την δυνατότητα στους Ισπανούς να προηγηθούν με 3 (54-51), συν η απερισκεψία του Αγραβάνη με την ανόητη τεχνική που δέχθηκε για ένα φάουλ που έκανε πάνω στον Ντόντσιτς,έδωσαν ένα μεγάλο προβάδισμα στους Ισπανούς και με τον Ολυμπιακό να έχει κολλήσει για αρκετή ώρα στους 51 πόντους, Σκορ τρίτης περιόδου 62-53.
Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παράτησε εντελώς το παιχνίδι και δεν απείλησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με εξαίρεση τον Λοτζέσκι που ήταν ο μόνος που πάλευε το παιχνίδι. Τώρα ακολουθεί το ντέρμπι με τον παο στο ΣΕΦ την Δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65.
Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 7, Ντρέιπερ 2, Φερνάντεζ 7(1τρ., 7ρ., 4ασ.), Ντόντσιτς 11(2τρ., 5ρ.), Ρέγιες 6(5ρ.), Αγιόν 9(4ρ.), Κάρολ 10(2τρ.), Χάντερ 4(4ρ., 2 κλ.), Γιούλ 22(4τρ., 4ασ.), Τόμκινς 2 (5ρ.), Τέιλορ 3.
Ολυμπιακός: Γκριν, Μπιρτς 6(10ρ., 2κοψ.), Γιάνγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12(2τρ., 4ρ., 5ασ.), Αγραβάνης 6(1τρ.), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11(3ρ., 2ασ.), Παπανικολάου 4(3ρ., 1ασ., 1κλ.), Μάντζαρης 3(4ρ., 2ασ.), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14(3τρ., 4ασ., 1κλ.).