Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 75-67 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε. Ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πήγε να την πατήσει και να πάθει το κάζο του αιώνα,αλλά είχε τελικά τα ψυχικά αποθέματα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον μαχητικό Κολοσσό στο ΣΕΦ. Επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη στο ΣΕΦ.
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε δίχως τον Βασίλη Σπανούλη και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στην σύνθεση του και αυτό σε συνδυασμό με την κούραση από τον αγώνα της Πέμπτης συντέλεσαν σε αυτήν την εμφάνιση. Σημασία έχει η πάντως η νίκη και το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα ήταν ντέρμπι καθώς ο Κολοσσός προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με (3-8) και στο 8' της αναμέτρησης με (15-20) με κορυφαίο για τους Ροδίτες τον Άχονεν. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 23-23.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός με τον Παπαπέτρου που έκανε εξαιρετική εμφάνιση πήρε προβάδισμα στο σκορ (31-30),όμως ο Κολοσσός συνέχισε να παλεύει και πήρε πόντους από τον Ρέντικ που έπαιξε πιο δυνατά από ποτέ επί ελληνικού εδάφους, πριν πάρει ξανά τα ηνία (36-37) με τρίποντο του Ρέλεφορντ.  Οι Ροδίτες συνέχισαν στο ίδιο αμείωτο ρυθμό και το πρώτο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα έξι πόντων για τον Κολοσσό,40-46.
Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο έκανε ένα γρήγορο 10-0 και έφερε τούμπα το παιχνίδι,οι παίχτες του Κολοσσού δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να προκαλούν πολλά προβλήματα στην άμυνα των ερυθρολεύκων. Τέλος τρίτης περιόδου με το σκορ να είναι στο 57-57.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος,ο Βασιλόπουλος έδωσε ένα προβάδισμα τριών πόντων στον Κολοσσό,αλλά ο Ολυμπιακός δεν είπε την τελευταία του λέξη και με κορυφαίο τον Γκριν και τον Παπανικολάου πέτυχε αυτήν την δύσκολη,αλλά συνάμα πολύ σημαντική νίκη. Τελικό σκορ 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκριν 18 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές σε 26 λεπτά), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Αγραβάνης, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 11 (13ριμπ.), Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (3), Βασιλόπουλος 2, Χολ 4, Γεωργαλής 10 (2), Αγγελάκος 3(1), Άχονεν 9 (1), Παπαδάκης, Γουάτσον 6.