Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2016

Μπασκόνια-Ολυμπιακός 90-95 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη που σημείωσε 15 πόντους και έχοντας 15 ασίστ στο παιχνίδι του, αναδείχθηκε μάλιστα ο δεύτερος κορυφαίος πασέρ στην ευρωλίγκα με 984 ασίστ σε 225 παιχνίδια,ενώ να επισημάνουμε ότι οι 15 ασίστ του Σπανούλη αποτελούν ρεκόρ στην καριέρα του kill Bill. Ο Ολυμπιακός λοιπόν πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στην ευρωλίγκα με 95-90 και έκανε το 3-1 στις νίκες. Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε και ο Μάντζαρης που σημείωσε 17 πόντους,ενώ καθοριστικοί ήταν στο τέλος τόσο ο Γκριν,όσο και ο Λοτζέσκι με 13 και 9 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός με την Μπασκονία ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα,με τον Σπανούλη να δείχνει από την αρχή τις διαθέσεις του αφού στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη 7 ασίστ. Η μόνη στιγμή που ξέφυγε λίγο το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν το (25-20) υπέρ των Ισπανών στο 9',αλλά οι ερυθρόλευκοι μείωσαν γρήγορα σε 27-25 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Αν και είχε μετρηθεί λανθασμένα ένα τρίποντο του Αγραβάνη που στην ανάπαυλα του ημιχρόνου αφαιρέθηκε.
Στην δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί ήταν καταιγιστικοί αφού προηγήθηκαν με +10 αρχικά (38-28) στο 13'.Οι Ισπανοί έφτασαν και στο +12 (40-28) με τον Τιγί, με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να ξεκολλήσουν στην επίθεση. Εν τέλει ο Λοτζέσκι,μαζί με τον Παπανικολάου,που επίσης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, έδωσαν κάποιες ανάσες και η διαφορά έπεσε στους +6 (47-41) και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη η διαφορά έπεσε στους +3 (50-47) και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με προβάδισμα δύο πόντων για τους Ισπανούς 52-50.
Τελικά το 52-50,έγινε 52-47 καθότι αφαιρέθηκαν οι πόντοι του Αγραβάνη και ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ με το τρίποντο του Μάντζαρη σε 52-50 με το ''καλήμερα'' του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μετά από πολύ ώρα πήρε ξανά το προβάδισμα μετά από τρίποντα του Παπαπέτρου και του Μάντζαρη (62-63) στο 36'. Ο ασταμάτητος Μάντζαρης έφτασε τα 5/8 (!) τρίποντα στο ματς (64-66), ο Γιανγκ αξιοποιούσε τις ασίστ του Σπανούλη φέρνοντας την διαφορά στο +6 (64-70), αλλά οι Βάσκοι στο τελευταίο λεπτό μέτρησαν ένα γρήγορο 8-0 σερί, με το σκορ στο 30' να γράφει 72-70.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι, ο Γκριν έδωσε το προβάδισμα ξανά για τους ερυθρόλευκους με (78-79) και στην συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +8 (80-88) στο 35', με τους Πειραιώτες να μετρούν 15/28 τρίποντα στο ματς. Ο Ολυμπιακός είχε πολλές συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μειώσουν στους +3 (87-90),αλλά ο Γκριν με τρίποντο και φάουλ σκότωσε τους Ισπανούς με το (87-94) 36'' πριν το τέλος και κάπου εκεί είχαμε τον επίλογο τον παιχνιδιού. Τελικό σκορ 90-95 με τον Ολυμπιακό να περνάει από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 72-70, 95-90
Ανά δεκάλεπτο: 27-22, 25-25, 17-25, 23-20
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λάρκιν 14 (2 τρίπ., 11 ασ.), Ακονιόν 5 (1), Βόιτμαν 7 (1), Χάνγκα 15 (3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 5 (1), Μπλάζιτς 9 (1, Ντιόπ, Τιγί 6, Σενγκέλια 20 (3), Λουτζ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (2 τρίπ., 15 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 15 (2), Μάντζαρης 17 (5), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (2).