Κυριακή 17 Απριλίου 2022

Και τώρα έρχεται η μεγάλη ώρα για το Βελιγράδι! Ολυμπιακός-Λάρισα 93-84 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Και τώρα έρχεται η μεγάλη ώρα για το Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός στην πρόβα τζενεράλε για τα παιχνίδια με την Μονακό επικράτησε της Λάρισας με 93-84 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την μαθηματική εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με +13 (24-37), αλλά στην συνέχεια βρήκε λύσεις και από το πάγκο με ένα επιμέρους σκορ, πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έτσι έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 22 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 5 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Χασάν Μάρτιν που σημείωσε 12πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 5 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με ένταση στο παιχνίδι του και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, γνωρίζοντας ταυτόχρονα πως αρκούσε ένα ξέσπασμα για να το γυρίσει. Το σκορ είχε πάει στο +6 (7-13) στο 5' με το τρίποντο του Μούντι. Με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν λύσεις και με ένα επιμέρους 6-2 να μειώνουν στο +2 (13-15). Η Λάρισα ήταν εύστοχη από τα 6,75 και με δύο τρίποντα από τον Καράμπελα και ένα από τον Μούντι έφερε τη διαφορά στο +8 (16-24 στο 9'. Τέλος πρώτης περιόοδυ 20-25 υπέρ της Λάρισας.

Στην δεύτερη περίοδο η Λάρισα συνέχισε στο ίδιο πλάνο παιχνιδιού και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με +13 (24-37) στο 15' με τρίποντο του Χάντσον. Το καμπανάκι σήμανε για τα καλά στο Ολυμπιακό, που στη συνέχεια έκανε ένα σερί 12-3 για το +4 (36-40), ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα. Με τον Βεζένκοφ να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +1 (41-40) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 46-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει αρχικά με +5 (49-44) στο 21' και λίγο αργότερα με +14 (60-46) στο 24' με ένα επιμέρους 14-2 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το όριο του +20 (73-52) στο 27', με τη Λάρισα να απαντά με σερί 5-0 και να μειώνει στους +16 (73-57) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 75-58 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός επαναπαύτηκε στην μεγάλη διαφορά με τη Λάρισα να αρπάζει και την ευκαιρία και να ρίχνει τη διαφορά στο -10 (78-68), «τρέχοντας» ένα σερί 10-3, Το τάιμ άουτ δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα και η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +7 (86-79) στο 38'. Όμως το τρίποντο του Βεζένκοβ και την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (89-79) έδωσαν και τυπικά την νίκη στους ερυθρόλευκους.

Τελικό σκορ 93-84 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μονακό για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Euroleague στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λαρεντζάκης 9 (2), Φαλ 5 (2/3 δίποντα), Βεζένκοβ 22 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 6 (6/6 βολές), Σλούκας 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα), Πρίντεζης 1, Ζαν-Σαρλς 5 (2/2 δίποντα), ΜακΚίσικ 9 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κρουμπάλι 4, Γκριν, Μάριτς 21 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσαϊρέλης 5, Καράμπελας 7 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 7.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 25/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 19 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 20/39 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 36 ριμπάουντ (20+16), 15 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.