Παρασκευή 29 Απριλίου 2022

Εκτός τελικού ο Ολυμπιακός! ΑΕΚ-Ολυμπιακός 28-24 (χάντμπολ αντρών, κύπελλο)

Ένα ακόμα ματς μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ στο χάντμπολ Ανδρών κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιτελικού, όμως ο Θρύλος γνώρισε την ήττα με 28-24 από τους «κιτρινόμαυρους» στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης στην Κοζάνη και απώλεσε το εισιτήριο για τον Σαββατιάτικο (30/4) τελικό του θεσμού. Στον Ολυμπιακό στοίχισαν η απουσία του αρχηγού, Πέτρου Κανδύλα, καθώς και η αγωνιστική απραξία σχεδόν ενός μήνα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες απέναντι στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Μπουκοβίνα, που κράτησε όρθια την ομάδα του. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη ρίχνει όλο της το βάρος στους τελικούς της Handball Premier, ώστε να διεκδικήσει τον μεγάλο στόχο της σεζόν, το πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στον ημιτελικό ήταν ο Οστρούτσκο, με εννιά γκολ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δομπρής, ο οποίος «βρήκε» επτά φορές δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Οστρούτσκο, στο 1:44. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Δομπρής έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με τον Οστρούτσκο να κάνει το 3-2, στο 6:50. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν με 4-3, ο Δομπρής ισοφάρισε σε 4-4 για τους «ερυθρόλευκους», που «κόλλησαν» επιθετικά και βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω με 6-4. Ο Οστρούτσκο, που έφτασε τα τρία τέρματα, μείωσε σε 7-6 (20:45), με την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη να μένει πίσω από την ΑΕΚ με τρία γκολ. Στο 24:35, ο Μπάγιος μείωσε σε 9-8 για τον Ολυμπιακό, ο εξαιρετικός Ουστρούτσκο σκόραρε το έκτο του τέρμα, για το 11-9, αλλά ο Θρύλος απομακρύνθηκε εκ νέου με τρία γκολ (13-10) από την ΑΕΚ, στο 28:10, με το πέμπτο πέναλτι που δέχθηκε. Σε «νεκρό» χρόνο, ο Μοντόρο μείωσε σε 13-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 31:50 του δεύτερου ημιχρόνου, ο Βύρων Παπαδόπουλος μείωσε σε 13-12, με τον Οστρούτσκο να ισοφαρίζει σε 15-15, στην αντεπίθεση! Με δύο διαδοχικά πέναλτι, ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 17-17, μετά το προβάδισμα δύο τερμάτων (17-15) της ΑΕΚ, αλλά στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με +3 (20-17). Ο Οστρούτσκο δήλωσε ξανά «παρών» και με το ένατο προσωπικό του γκολ, μείωσε σε 20-18 για τον Θρύλο, που στη συνέχεια, βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω με τέσσερα τέρματα (22-18). Ο Δομπρής, με εξαιρετική προσπάθεια, μάζεψε τη διαφορά στο 22-19 (49:40), αλλά ο Μυλωνάς έκανε το 23-19 για την ΑΕΚ. Ο Δομπρής «μίλησε» ξανά και μείωσε σε 23-20 στο 51:40, αλλά η ΑΕΚ «βρήκε» δίχτυα στην επόμενη φάση, για το 24-20. Στο 53:02, ο Καραμπουρνιώτης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Δομπρής, σκοράροντας για το 24-21, με τον Έλληνα άσο να κάνει και το 25-22! Ο Καραμπουρνιώτης, με ωραία ατομική ενέργεια, μείωσε σε 25-23, στα 56 λεπτά, αλλά στο 58:22, η ΑΕΚ «άνοιξε» τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (27-23), με τον Τζηρά στην κόντρα, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να πάρει την πρόκριση και να γνωρίζει την ήττα με 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημχ.), 15-13, 17-16, 19-17, 22-19, 25-22, 28-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Μπάουερ, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 9, Κοτανίδης

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαϊδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλδε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης

Δηλώσεις:

Γιώργος Καρασαββίδης: «Νομίζω, μας λείπει ρυθμός από την Εθνική ομάδα, περισσότερο από την ΑΕΚ, γιατί ξέρουμε ότι λείπει όλη η περιφέρεια μας, ενώ και στην άμυνα δεν παίξαμε τόσο καλά όσο θέλαμε. Είχαμε και την σημαντική απουσία του Κανδύλα, προχωράμε, συνεχίζουμε για το πρωτάθλημα».

Βύρων Παπαδόπουλος: «Το θετικό που κρατάω από το σημερινό ματς είναι, ότι από ενέργεια και θέληση δώσαμε ό,τι είχαμε. Από εκεί και πέρα, στους τελικούς που έρχονται για το πρωτάθλημα, πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στην τακτική μας και την άμυνα μας κόντρα στην ΑΕΚ. Πιστεύω, κάναμε ένα καλό παιχνίδι, αλλά υστερήσαμε στην αποτελεσματικότητα μας στην επίθεση στα ελεύθερα σουτ, τα οποία βρήκαμε, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε μέσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν κομβικό το κομμάτι στο οποίο ισοφαρίσαμε και δεν μπορέσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, μετά το 17-17. Η ΑΕΚ πήρε διαφορά τεσσάρων τερμάτων, τη διαχειρίστηκε, εμείς είχαμε την πίεση με τον χρόνο να τελειώνει και έτσι, δεν κάναμε καλές επιλογές στην επίθεση».

Πηγή: osfp.gr