Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2021

Μαύρο χάλι σε ένα ακόμη παιχνίδι! Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 76-53 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι σε κακή μέρα και γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 76-53 και πλέον οι ελπίδες για οκτάδα εκμηδενίστηκαν. Οι ερυθρόλευκοι έπεσαν στην 12η θέση της βαθμολογίας και έχοντας ρεκόρ 11-14.

Ο Ολυμπιακός κόντρα στην Εφές ήταν εντυπωσιακός μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 11-26, ενώ στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα ήταν ανύπαρκτος επιθετικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο πέτυχε 26 πόντους, ενώ συνολικά στις τρεις άλλες περιόδου ...μόλις 27 πόντους. Και φυσικά με τέτοια αστοχία, δεν μπορείς να ελπίζεις σε νίκη.

Από αυτόν τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοβ ξεχώρισε που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Γιαννούλη Λαρεντζέκη που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 8 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη, προηγήθηκε με +7 (5-12) στο 5'. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και ανέβασε πολύ γρήγορα την διαφορά σε διψήφια διαφορά. Ο οίστρος του «Λάρρυ» συνεχίστηκε και ο οποίος παρέσυρε και τους άλλους με αποτέλεσμα Σλούκας, Μάρτιν και ΜακΚίσικ να βοηθήσουν, έτσι ώστε η διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα. Τέλος πρώτης περιόδου 11-26 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε δραματικά για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτοι στην επίθεση, είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν μόλις ...8 πόντους σε όλη την περίοδο και οι γηπεδούχοι, όχι μόνο μείωσαν την διαφορά, αλλά ισοφάρισαν αρχικά σε (28-28) στο 16' με ένα επιμέρους 15-0 και λίγο αργότερα πήραν προβάδισμα στο σκορ με +7 (37-30), έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάρκιν. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 43-34 υπέρ της Εφές.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι το ίδιο υποτονικός όπως και στην δεύτερη περίοδο, αρκετά λάθη στην άμυνα και απίστευτη αστοχία στην επίθεση. Τα εύστοχα τρίποντα από Μίτσιτς και Λάρκιν ανέβασαν την διαφορά στο +18 (59-38) στο 27'. Τέλος τρίτης περιόδου 58-43 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά ξέφυγε ακόμα και στους +25 (76-51) και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα.

Τελικό σκορ 76-53 και επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ την ερχόμενη Πέμπτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Μάικιτς, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μούσα, Σανλί 2, Μορμάν 5, Πλάις 2, Μίτσιτς 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 6 λάθη), Άντερσον 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνστον 15 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης 4 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 4, Έλις 3, ΜακΚίσικ 7 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/31 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/30 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 5/8 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 21 λάθη