Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021

Ναι ρε Θρύλε! Υπέταξε και τον Φοίνικα! Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 3-0 (βόλεϊ αντρών, πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής της Volley League με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-16), υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του φετινή ήττα. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στη σημερινή αναμέτρηση και εξακολουθούν να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες τους. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε στην καθαρή νίκη που της δίνει σημαντικό προβάδισμα στη κούρσα της διεκδίκησης του πρωταθλήματος, καθώς και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Φοίνικα Σύρου.  Η νίκη ήρθε μέσα σε 79 λεπτά για τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε και σήμερα αρκετούς πρωταγωνιστές και μετά τις επικρατήσεις με 3-0 κόντρα σε ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό επιβλήθηκε και του Φοίνικα χωρίς να χάσει σετ!

Κυριάρχησε στο πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0, μετά από σερβίς του Ράιτς που πέρασε άουτ, επίθεση του Φρομ και μπλοκ άουτ το οποίο κέρδισε ο Μιγιαΐλοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν  (3-2, 4-2) αλλά το +3 διατηρήθηκε με επίθεση του Έγκλεσκαλνς (5-2), σερβίς στο φιλέ (6-3) και προσπάθειες των Φρομ (7-4), Όκολιτς (8-5). Από νέα επίθεση του Έγκλεσκαλνς οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν στο +4 το προβάδισμά τους (9-5) και σε αυτή την τιμή τη διατήρησε ο Βουλκίδης στο 10-6. Δυο διαδοχικοί πόντοι του Φοίνικα μείωσαν την απόσταση (10-8), αλλά στο σημείο αυτό ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το 11-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, (11-10, 12-11) αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους ο Θρύλος επανήλθε στο +3, με τον Φρομ να γράφει το 14-11, αρχικά και τον Μιγιαΐλοβιτς το 15-12 στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη σε ένα 3-0 σερί διεύρυναν για πρώτη φορά στο +5 το προβάδισμά τους στο 17-12. Ακολούθησε το 17-14, με τον Όκολιτς να σημειώνει το 18-14 με πρώτο χρόνο και τη διαφορά να επανέρχεται στο +5 μετά το μπλοκ του Χαραλμπίδη στον Στερν (19-14). Με ωραία επίθεση ο Έγκελσκαλνς έγραψε το 20-15 και ο Ανδρεάδης το 21-16 για τον Ολυμπιακό που είχε βάλει τις βάσεις για κατάκτηση του 1ου σετ πηγαίνοντας στο 22-16. Από σερβίς του Στερν που κατέληξε στο φιλέ προήλθε το 23-17,  με επίθεση του Έγκλεσκαλνς ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-18 και ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο πέτυχε το 25-19, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ οι Πειραιώτες.

Με 6-0 σερί, έλεγξε και το 2ο σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Φοίνικας ήταν αυτός που προηγήθηκε τρείς φορές, μέχρι το 2-3, σημείο στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 5-3.  Ακολούθησε η απάντηση της ομάδας της Σύρου, που με δικό της 3-0 σερί, ανέκτησε το προβάδισμα για το 5-6, με τον Όκολιτς να ισοφαρίζει. Στη συνέχεια ο Φοίνικας ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +2 πηγαίνοντας στο 6-8, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν (8-8). Στο νέο προβάδισμα του Φοίνικα 8-9, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν και πάλι άμεση και συνοδεύτηκε με ένα 3-0 σερί που τον έφερε μπροστά με +2. Αρχικά ο Βουλκίδης με επίθεση πρώτου χρόνου ισοφάρισε (9-9), ακολούθησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 10-9, μετά από επίθεση του Στερν που πέρασε άουτ και το +3 με δυο διαδοχικούς άσσους του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς. Το σερί του Ολυμπιακού, από το 8-9, έφτασε στο 5-0, για το 13-9 μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ και στο 6-0 με νέα ωραία προσπάθεια του Μιγιαΐλοβιτς για το +5 στο 14-9. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στο 15-12, με τον Φρομ να σημειώνει το 16-12 και με εξαιρετικό άσσο το 18-13! Ο Μιγιαΐλοβιτς πάνω στο φιλέ έγραψε το 20-15 και ο Βουλκίδης με εξαιρετικό μπλοκ έδωσε τον αέρα του +6 (21-15) σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε μειώνοντας σε 21-17, αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε ξανά τη λύση γράφοντας το 22-17. Μετά από φάση διαρκείας, ο Φρομ πέτυχε το 24-18 για το πρώτο σετ μπολ και ο Μιγιαΐλοβιτς με εξαιρετικό άσσο το 25-18, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έκανε το 2-0 στα σετ!

Νέο 6-0 σερί και «ερυθρόλευκη» επικράτηση!

Το 2ο ξεκίνησε με το Φοίνικα να φτάνει στο 1-2, και τον Ολυμπιακό να απαντά για το  3-2 με άσσο του Βουλκίδη και το 4-2 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς.  Μετά το 5-3 που σημείωσε ο Φρομ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί ανακτώντας το προβάδισμα στο 5-6 το οποίο διατήρησαν (6-7, 7-8, 8-9, 9-10) στο σημείο που πήγαιναν πόντο πόντο οι δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ στο 11-10 που διαμορφώθηκε από επίθεση του Στερν η οποία πέρασε άουτ και πήγε στο 12-10, τρέχοντας ένα 3-0 σερί με τον Έγκλεσκαλνς. Ο Λετονός διαγώνιος του Θρύλου, με τρεις διαδοχικές προσπάθειες έγραψε το 14-10 και ο Βουλκίδης με άσσο διεύρυνε στο 6-0 το σερί του Ολυμπιακού αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά για το 15-10! Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μειώνοντας σε 15-12, αλλά ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 16-12 αρχικά και το 18-13 στη συνέχεια. Με μονό μπλοκ ο Μιγαϊλοβιτς διαμόρφωσε το 19-13 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα καθαρής νίκης στον Ολυμπιακό, ενώ ακολούθησε το 20-13 που επιβεβαίωνε την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία! Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το σκορ και έφτασαν με σχετικά άνεση στο 25-16 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Tα σετ: 3-0 σε 1.19 . 25-19 (24’), 25-18 (28’), 25-16 (27’)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 11π. (9/16επ., 2 άσσοι, 33%υπ., 22%αρ.), Στιβαχτής 2 (2/2επ.), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/21επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 71%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκαλνς 14 (13/25επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (2/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Οκολιτς 9 (8/9επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 60%υπ., 33%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/1επ/), Ριζόπουλος.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (χρέη προπονητή Θανάσης Πρωτοψάλτης): Μπράουν 9π. (3/6επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 8 (8/20επ.,), Παπαγγελόπουλος 6 (5/7επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (1/2επ.), Στερν 7 (7/22επ., 43%υπ., 29%αρ.), Κωστόπουλος 4 (2/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 32%υπ., 5%αρ.) / Γκαράς (λ. - 35%υπ., 21%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Μήλης, Λινάρδος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο  προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κλείσαμε θετικά τον κύκλο των αγώνων με τις ομάδες με τις οποίες διεκδικούμε το πρωτάθλημα και τους υπόλοιπους τίτλους. Νομίζω ότι η εικόνα μας από παιχνίδι σε παιχνίδι είναι σταθερά καλύτερη και έχουμε χτίσει πέρα από την αυτοπεποίθηση, μια αγωνιστικά καλή εικόνα και δεν αφήνουμε περιθώρια στους αντιπάλους μας. Στόχος μας είναι να είμαστε υγιείς και να προχωράμε. Είμαστε χαρούμενοι που βρισκόμαστε στην κορυφή και εκεί θέλουμε να παραμείνουμε μέχρι το τέλος. Από την αρχή της χρονιάς, είναι ορατή η καλή εικόνα της ομάδας και η αγωνιστική άνοδός μας.  Νομίζω ότι έχουμε ακόμα περιθώρια να βελτιωθούμε σε κάποια κομμάτια».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Στιβαχτής δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Βαθμολογικά μπορούμε να πούμε ότι αποκτάμε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά για μας δεν λέει τίποτα αυτό. Το θέμα στην ομάδα είναι να συνεχίσει να βελτιώνεται, να κοιτάει ένα παιχνίδι κάθε φορά και να μην σκέφτεται τίποτα άλλο παρά τους τρεις βαθμούς που μπορεί να πάρει. Συνεχίζουμε με στόχο να βελτιωνόμαστε και να αντιμετωπίζουμε με την ίδια σοβαρότητα κάθε αναμέτρηση».

Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ανέφερε τα εξής: «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη που μας δίνει ένα πλεονέκτημα για τη συνέχεια. Αυτό το 3-0 μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό στο μέλλον. Είμαι πολύ χαρούμενος που τα καταφέραμε. Σήμερα είχαμε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοση, αλλά λειτουργήσαμε ως ομάδα και τα ξεπεράσαμε. Δεν μπορώ να πω ότι η Σύρος δεν έπαιξε καλά γιατί βγάλανε κάποιες εξαιρετικές άμυνες, αλλά σήμερα εμείς ήμασταν πολύ πιο δυνατοί. Πετύχαμε σημαντικούς πόντους και φτάσαμε δίκαια στη νίκη».

Πηγή: osfp.gr