Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018

Στο Final 4 του κυπέλλου ο Θρύλος!Ολυμπιακός-Πρωτέας Βούλας 64-46 (μπάσκετ γυναικών,κύπελλο)

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε το 2018 ο Ολυμπιακός επικρατώντας  με 64-46 του Πρωτέα Βούλας στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στο Final 4 του θεσμού. Ο Θρύλος μετά το ματς με την Perfumerias Avenida εμφανίστηκε καλός απέναντι στον αντίπαλό του και ουσιαστικά τελείωσε το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Εβίνα Σταμάτη με 13 πόντους και την ακολούθησαν οι Λικέντρα Τζόνσον και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 12 αμφότερες.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Τόμας, Νικολοπούλου, Σταμάτη, Μάζιτς και Τζόνσον με την ομάδα της Βούλας να προηγείται στην αρχή με 4 πόντους (2-6). Η Τόμας μείωσε σε 4-6 και στη συνέχεια ισοφάρισε με έμμεσο τρίποντο για το 8-8. Το προβάδισμα στον Ολυμπιακό έδωσε η  Τζόνσον με δίποντο, ενώ πέτυχε τέσσερις ακόμα πόντους για το 14-8 με 1:11 για το δεκάλεπτο.
Oι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ στη συνέχεια με την περίοδο να λήγει υπέρ του Θρύλου.
Επιστρέφοντας στο ματς, ο Πρωτέας πλησίασε στους δύο πόντους  (14-12), όμως το δίποντο της Σωτηρίου και το τρίποντο της Παυλοπούλου έφεραν το 19-13 για τον Θρύλο.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται, έσφιξε την άμυνα του και με δίποντο της Σωτηρίου προηγήθηκε με 22-13. Η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους με ντράιβ της Σπυριδοπούλου (26-15) και η Σταμάτη με δίποντο έγραψε το 29-15 στο «Παναγιώτης Σαλπέας».
Η αρχηγός του Θρύλου πέτυχε και το 31-17 και η Λίτση με δίποντο στο ποστ έκανε το +15 (34-19)  για τον Ολυμπιακό.
Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-21 όντας 20 λεπτά πριν το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΕΚΛΕΙΣΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΟ 2018

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο και με πόντους από την Τόμας και βολές της Τζόνσον πέρασε με 45-30. Ο Πρωτέας μείωσε σε 45-35, για να σκοράρει η Σταμολάμπρου για το +12 (47-35) του Θρύλου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-35 με την ομάδα του Πειραιά να  μπαίνει στην τελευταία περίοδο για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην ημιτελική φάση του θεσμού.
Η ομάδα της Βούλας πλησίασε και πάλι στους 10 (49-39), όμως η Σταμολάμπρου πραγματοποίησε το 51-39.
Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στο σκορ μέχρι να σκοράρει για τρεις η Σταμάτη για το 55-41 με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Μια βολή της Τζόνσον και ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου έκαναν το 59-41, με την γκαρντ του Θρύλου να πετυχαίνει και το 61-44. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας  με το τελικό 64-46 επί του Πρωτέα Βούλας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 37-21, 49-35, 64-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Παντελάκης): Τόμας 7, Μάζιτς 2, Σταμάτη 13 (3/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 5 (10 ριμπ.), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου 1, Σωτηρίου 5, Λίτση  2, Τζόνσον 12 (4/5 δίπ.), Κόσμα  2 (6 ριμπ.), Σταμολάμπρου  12 (2/4 τρ.)

Πρωτέας Βούλας  (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείο, Μπουντούρη, Θεοδώρου, Κολλάτου 8 (1), Σακελλαρίου 2, Χατζηγιακουμή 12 (2), Ντάνου 5 (1), Καλογερία 1, Αναστασοπούλου, Πέρκινς 8, Ντέλβα 10

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Κλείσαμε με ιδανικό τρόπο το 2018. Περάσαμε στην επόμενη φάση και τώρα έχουμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε για μερικές ημέρες. Τα πήγαμε καλά απέναντι στον Πρωτέα και με τον καινούριο χρόνο πιστεύω ότι θα εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι.  Θα ήθελα από την μεριά μου να ευχηθώ καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο, καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου δήλωσε μετά το παιχνίδι ότι: «Ήταν το τελευταίο μας παιχνίδι για το 2018 και θέλαμε να κλείσουμε με μια καλή εμφάνιση. Πήραμε τη νίκη απέναντι στον Πρωτέα και προκριθήκαμε στην επόμενη φάση του θεσμού. Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα για όλο τον κόσμο και με το νέο έτος ακόμα περισσότερες επιτυχίες και τίτλους για τον Ολυμπιακό».

Πηγή:osfp.gr