Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

Για δεύτερη φορά μέσα στην εβδομάδα πάτησε τον μπαοκ!ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-3 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Τη δεύτερη νίκη του, σε τρεις ημέρες σε βάρος του ΠΑΟΚ, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που «άλωσε» την Πυλαία επικρατώντας με 3-0 σετ (22-25, 22-25, 15-25.  Έτσι μετά τη νίκη πρόκριση με 3-1 σετ, στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ, στο Ρέντη οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν και πάλι των Θεσσαλονικέων στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague και αύξησαν στους 7 βαθμούς τη διαφορά τους  (με ένα παιχνίδι περισσότερο) από τον δεύτερο της κατάταξης, διευρύνοντας παράλληλα στο 39-0 το σερί των διαδοχικών νικών τους στο πρωτάθλημα. Παράλληλα ο Ολυμπιακός, διατήρησε για 5η σεζόν το αήττητο στην Πυλαία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αφού η τελευταία νίκη του ΠΑΟΚ, ήταν στις 30/3/2013. Επίσης η σημερινή ήταν η 6η σερί νίκη επί των Θεσσαλονικέων στο πρωτάθλημα (κανονική διάρκεια και πλέι οφ), 5η διαδοχική στις τελευταίες 5 συναντήσεις, και 7η στα τελευταία 8 ματς σε όλες τις διοργανώσεις μεταξύ των δυο ομάδων. Τέλος από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στους 62 αγώνες πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 47-15.
Δυνατή εκκίνηση και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή ένα προβάδισμα και οδηγούσε στο σκορ. Μετά το  4-5, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 4-0 σερί με τον Τερβαπόρτι στο σερβίς, διευρύνοντας τη διαφορά στο +5 για το 4-9.  Ο Γιώργος Πετρέας πάνω στο φιλέ «έγραψε» το 6-12 μεγαλώνοντας κι άλλο το προβάδισμα υπέρ του Θρύλου, αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν μειώνοντας στους δύο πόντους για το 10-12. Από πρώτο χρόνο του Πετρέα, το σερί που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ολοκληρώθηκε, με τον κεντρικό των «ερυθρολεύκων» να σημειώνει το 10-13. Στη νέα μείωση του σκορ από πλευράς ΠΑΟΚ, απάντησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με δυο σερί πόντους που προήλθαν από επίθεση και σερβίς για το 11-15. Το σερί του Ολυμπιακού μετά το 11-13 συνεχίστηκε με πανέξυπνο πόντο του Τερβαπόρτι ο οποίος έγραψε το 11-16 και μετά από λάθος του Τακουρίδη διαμορφώθηκε η διαφορά επανήλθε στους 6 πόντους (12-18). Το διπλό μπλοκ των Μπέμε-Τερβαπόρτι στον Χιμένεθ εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7, στο 12-19 το οποίο ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα 6-0 σερί των γηπεδούχων οι οποίοι μείωσαν σε 18-19, αλλά σταμάτησε μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκάβιν Σμιτ για το 18-20. Με τον ίδιο τρόπο και πρωταγωνιστή προήλθε το 18-21, αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν και πάλι σε 20-21. Στο σημείο αυτό τη λύση αυτή έδωσε και πάλι ο Γκάβιν Σμιτ που διαμόρφωσε το 20-22, ενώ ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με τεχνικό χτύπημα σημείωσε το 20-23. Στο σετ μπολ έφτασε ο Θρύλος μετά από ωραία επίθεση του Γκάβιν Σμιτ (21-24) και το κατέκτησε με 22-25, μετά από πρώτο χρόνο του Γιώργου Πετρέα!
Με ανατροπή έφτασε στο 2-0!
Το ξεκίνημα του 2ου σετ, ήταν πιο κλειστό και  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς με +2 στο 9-7. Ο Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε σε 9-8 και ο Μάρκους Μπέμε με άσσο ισοφάρισε σε 9-9 και το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε για το 9-10 και μετά το 10-10, προήλθε το 10-12, ύστερα από λάθος του Τακουρίδη.  Στην εξέλιξη του σετ, συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται πίσω στη συνέχεια με 19-17 και να ισοφαρίζουν σε 19-19. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-20, αλλά ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση και μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ζουπάνη απέναντι στο τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 22-23. Από επίθεση άουτ των γηπεδούχων ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ και μετά από λάθος του Τζούριτς που πάτησε γραμμή, προέκυψε το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι Πειραιώτες με 2-0 στα σετ!
«Περίπατος» με μεγάλες διαφορές στο 3ο σετ!
Με μεγάλη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ, αφού προηγήθηκε γρήγορα με 1-5 μετά από μπλοκ του Μπέμε. Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει απόλυτα έναντι του αντιπάλου τους στον οποίο δεν άφησαν περιθώρια και δημιούργησαν μεγάλες διαφορές (3-11, 8-15, 9-16, 9-17), ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Προσωρινά μείωσαν οι Θεσσαλονικείς σε 13-18, αλλά με νέο «ερυθρόλευκο» σερί η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στο +10 με τον Μπέμε να «γράφει» από το σερβίς το 13-23! Με καρφί του Σμιτ ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ για το 14-24 και στο 15-25, χάρη στο οποίο πανηγύρισε την επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 0-3 σε 1.23' 22-25 (29’), 22-25 (28’), 15-25 (26')

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης -λ

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκορτσιάνουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είμαστε χαρούμενοι για την απόδοση μας σήμερα. Παίξαμε καλά και ελέγξαμε το παιχνίδι κάνοντας ένα  ακόμα βήμα και τώρα είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι που ακολουθεί στην Κωνσταντινούπολη. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό, ήταν φυσιολογικό αυτό αφού έπαιζε στην έδρα του, αλλά αντιμετωπίσαμε τις καταστάσεις και φτάσαμε στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή ομάδα και είμαστε χαρούμενοι για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα».

Ο Έμι Τερβαπόρτι ανέφερε μετά το ματς τα εξής: «Παίξαμε με αυτοπεποίθηση στο σημερινό αγώνα Ο αντίπαλός μας είχε την πίεση με το μέρος του ενώ το επίπεδό της εμφάνισης μας ήταν καλύτερο και από το προηγούμενο ματς. Φυσικά είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μέσα σε λίγες ημέρες μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς και ότι παίξαμε πολύ καλά όχι μόνο στην έδρα μας αλλά και στην έδρα του αντιπάλου μας».

Πηγή:osfp.gr