Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018

Εκπληκτικός για ένα ημίχρονο,άθλιος στο δεύτερο!Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 83-75 (μπάσκετ αντρών Euroleague)

Το είδαμε και αυτό!Ένας Ολυμπιακός εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και ένας άθλιος στο δεύτερο. Ένας Ολυμπιακός που είχε 0(!!) λάθη στο πρώτο ημίχρονο,κατάφερε να κάνει 15 λάθη μέσα σε ένα εικοσάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός έξω από τα 6.75μ. στο πρώτο ημίχρονο,καθώς είχε  10/16 τρίποντα, ενώ στο δεύτερο έπεσε και σε αυτόν τον τομέα.
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 83-75 και πλέον σε 11 αγωνιστικές στην ευρωλίγκα,έχει ρεκόρ 6-5.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ο Γιώργος Πρίντεζης,ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας 3 ασίστ. Το παράδοξο όμως είναι ότι ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μόλις 2. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο ΛεΝτέι που σημείωσε 15 πόντους,έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ.  Από εκεί και έπειτα κανείς άλλος παίχτης του Ολυμπιακού δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Σε κακή ημέρα βρέθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι ο Βαγγέλης Μάντζαρης που έμεινε και πάλι δίχως πόντο.
Από τον Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Γκριγκόνις με 19 πόντους.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Πρίντεζη πολύ ζεστό έξω από τα 6.75μ. καθώς είχε 4/4. Η Ζαλγκίρις είχε 7/8 δίποντα, όλοι μέσα στο «ζωγραφιστό». Ο Μπλατ έβαλε τον Λεντέι ο οποίος έβγαλε άμυνα στον Ντέιβις, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πυροβολεί στα τρίποντα με 6/6 από τους Παπανικολάου και Τίμα.Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 19-29.
Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΛεΝτέι με τρίποντο έκανε το 19-32,ενώ στην συνέχεια ο ίδιος κάρφωσε ιδανικά ύστερα από ασίστ του Μιλουτίνοφ για το 23-34. Η Ζαλγκίρις με στοχευμένο παιχνίδι, κοιτούσε να βγάλει «μις ματς», το έκανε με τον Ουάιτ (και τον Σπανούλη) ωστόσο ο Πρίντεζης (16π.) έκανε το 29-38. Κατόπιν οι Λιθουανοί μείωσαν +5 (35-40) ύστερα από ένα επιμέρους 7-2. Και μάλιστα λίγο αργότερα η Ζαλγκίρις μείωσε και άλλο με πρωταγωνιστή τον Ουλανόβας που μείωσε στο καλάθι 40-42. Οι ερυθρόλευκοι όμως βρήκαν την λύση προς του τέλος του ημιχρόνου και με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και του Στρέλνιεκς,το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-48 υπέρ των Πειραιωτών.
Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Ολυμπιακού δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ. Οι Λιθουανοί έκαναν εύκολα ένα επιμέρους 6-0 για το 46-48 και οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο ήταν στο 26' της αναμέτρησης με βολές του ΛεΝτέι. Ο Ολυμπιακός πέτυχε λίγο αργότερα και το πρώτο τρίποντο του στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τίμα για το 50-53. Ο Σπανούλης ύστερα από την τεχνική ποινή του  Γιασικεβίτσιους,έκανε το 56-59. Τέλος τρίτης περιόδου με τους Λιθουανούς μπροστά στο σκορ με 60-59.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ήρθε απλά η κατάρρευση,η Ζαλγκίρις έκανε ένα γρήγορο 8-0 και έκτοτε ο Ολυμπιακός κυνηγούσε την λιθουανική ομάδα στο σκορ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε λάθη σε άμυνα και επίθεση και έτσι και ήρθε και η ήττα.
Τελικό σκορ 83-75 υπέρ της Ζαλγκίρις. Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στο Ρέθυμνο την Κυριακή στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Πέρεζ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/8 δίποντα, 4/6βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κόψιμο), Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (5/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2/7 τρίποντα), Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Καβαλιάουσκας 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές), Ουλάνοβας 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Σπανούλης 9 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τίμα 9 (3/4 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (3/9 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 24/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 10/11 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη