Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018

Δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει επικράτησε και κράτησε το σερί!Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας 79-69 (μπάσκετ γυναικών,πρωτάθλημα)

Κάνοντας ροτέισον και έχοντας στο μυαλό του την διαχείριση του ρόστερ για να το παιχνίδι της Ευρωλίγκας την Τρίτη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 79-69 της Νίκης Λευκάδας για την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Ο Θρύλος αργά και μεθοδικά πήρε το κεφάλι στο σκορ και με όπλο του την άμυνα κατέκτησε την 92η του νίκη σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 14 πόντους ενώ την ακολούθησε η Μιρνα Μάζιτς με 13.
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας,  Σωτηρίου, Μαζιτς και Τζόνσον και προηγήθηκε με 6-2 έπειτα από δίποντο της Κροάτισσας φόργουορντ.
Ο Θρύλος κόλλησε στο σκορ και η Νίκη ισοφάρισε με 7-7, για να πετύχει η Σωτηρίου το τρίποντο για το 10-7 των γηπεδούχων. Η ομάδα της Λευκάδας επέστρεψε και προσπέρασε με τρεις (10-13) με 3:40 για το δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-16 με ντράιβ της Τόμας, με το δεκάλεπτο όμως να τελειώνει στο 15-19.
Ο Θρύλος ανέβασε στροφές στο β δεκάλεπτο, με δίποντο της Τζόνσον και τρίποντο της Σπυριδοπούλου προηγήθηκε με 20-19, με την Σταμολάμπρου να τις ακολουθεί για το +4 (23-19), με 7 λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Η Ελληνίδα γκαρντ με τον ίδιο τρόπο έκανε και το 29-25 και με ένα ακόμα από τα 6,75μ έκανε το 34-29.  Η Λίτση έγραψε το  36-30, με τον Ολυμπιακό να βάζει τις βάσεις για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-34 έπειτα από δίποντο της Μαζιτς.
ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ 92η ΝΙΚΗ ΤΟΥ
Επιστρέφοντας στο ματς η Νικολοπούλου πέτυχε το 43-37, με τον Θρύλο να πατάει καλύτερα στα πόδια του και να ξεφεύγει με οχτώ πόντους έπειτα από δίποντο της Μάζιτς  (47-39). Η Νίκη μείωσε σε 47-44 με τρίποντο της Νάιτ με 5:15 για το δεκάλεπτο, η Μαζιτς και πάλι από τις βολές διαμόρφωσε το 51-46 με τρεισήμισι λεπτά να απομένουν για την περίοδο. Μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων,  η Σπυριδοπούλου έκανε το 53-51 και το 55-53, όμως η Μπαλτά σκόραρε για το προβάδισμα της Νίκης. Από τις βολές η Τζόνσον ισοφάρισε  (56-56) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-56 από προσπάθεια της Τόμας.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και άρχισε να ξυπνάει. Το δίποντο της Τόμας και το τρίποντο της Σταμάτη διάφορα 8 πόντων για την ομάδα του Πειραιά (64-56).   Η Τζόνσον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έγραψε το 68-60 και η Νικολοπούλου πραγματοποίησε το 70-62 με 4:20 να απομένει. Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με 10 πόντους διαφορά μετά τις βολές της Μάζιτς (72-62), ενώ με ντράιβ η ψηλή του Θρύλου  έκανε και το 74-64.  Το 79-69 του ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό πλέον να επικεντρώνεται στην Ευρωλίγκα και το παιχνίδι της Τρίτης στο ΣΕΦ  με την Perfumerias Avenida.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 59-56, 79-69

Ολυμπιακός  (Παντελάκης): Τόμας 11 (1 τρ. , 4 ασ), Μάζιτς 13 (4/9 διπ. , 7 ριμπ.),  Σταμάτη 7 (2/5 τρ. ), Σπυριδοπούλου 14 (1/3 τρ. ,7 ριμπ.), Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου  8 (3/6 διπ. , 4 ασ.), Σωτηρίου 3 (1/2 τρ.), Λίτση 4, Κόσμα, Τζόνσον 8 (5 ριμπ. , 3 ασ), Σταμολάμπρου 9 (3/5 τρ. , 5 ασ)

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Κάμπελ 11,  Τσινέκε Αικ. 1, Τσινέκε Ε. 11 (2), Σύρρα,  Παπαμιχαήλ 11, Ουόκερ 8, Μπαλτά  12 (2),Νάιτ 15 (1).

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ήταν ένα ακόμα ματς για το πρωτάθλημα, απέναντι στη Νίκη Λευκάδας αυτήν την φορά. Πρόκειται για μια ομάδα που διαθέτει θεωρητικά το δεύτερο καλύτερο ρόστερ στην Ελλάδα. Είχαμε ένα μεγάλο ταξίδι από την Γαλλία και ένα δύσκολο παιχνίδι με την Carolo, οπότε έπρεπε να ξεκουράσουμε κάποιες παίκτριες και να κάνουμε μια διαχείριση στο ρόστερ μας, γιατί παίζουμε την Τρίτη για την Ευρωλίγκα και δεν έχουμε χρόνο για να ξεκουραστούμε. Η ομάδα έπαιξε καλά και κρατάμε τη νίκη και τα θετικά μας στοιχεία. Είμαστε σε καλό δρόμο και κάθε μέρα δείχνουμε βελτίωση. Τώρα εστιάζουμε στο ματς της Τρίτης με την πρωταθλήτρια Ισπανίας, θέλουμε να βάλουμε στις προπονήσεις και την Τίκβιτς και να φανούμε ακόμα πιο ανταγωνιστικοί στην διοργάνωση».

Η Μίρνα Μάζιτς τόνισε μετά το παιχνίδι πως: «Ξέραμε ότι θα είναι δυσκολότερο παιχνίδι από ότι τα προηγούμενα στο πρωτάθλημα με έναν αντίπαλο που έχουμε μεγάλο σεβασμό. Έπαιξε στο Eurocup φέτος και διαθέτει μια συμπαγή ομάδα. Θεωρώ ότι μπήκαμε πολύ νωθρά στην αρχή του ματς και τους αφήσαμε να τρέξουν. Περισσότερο ήταν στο παιχνίδι εξαιτίας των αιφνιδιασμών τους και των επιθετικών τους ριμπάουντ. Όταν το σταματήσαμε αυτό τότε ξέφυγε η διαφορά και εξασφαλίσαμε τη νίκη.  Στα επόμενα παιχνίδια που έχουμε πρέπει να προσέξουμε αυτά τα σημεία και να είμαστε όπως πρέπει».

- Ο Ολυμπιακός θέλει να ευχαριστήσει τον δήμο Πειραιά και την προέδρό του ΟΠΑΝ Πειραιά, Σταυρούλα Αντωνάκου, για την παραχώρηση του γηπέδου «Π.Σαλπέας» για το παιχνίδι με τη Νίκη Λευκάδας, αλλά και τον κόσμο του που έφερε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης που θα παραδοθούν στον σύλλογο γονέων, κηδεμόνων και φίλων ΑμεΑ Δ.Μακεδονίας «Ηλιαχτίδα», στον σύλλογο «Αγάπη για το παιδί» και στον σύλλογο «Μακρυγιάννης».

Πηγή:osfp.gr