Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

Με οδηγό τον Αρχηγό του,αγκάλιασε το πλεονέκτημα!Ολυμπιακός-Νταρουσάφακα 81-73(μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο αρχηγός έδειξε τον δρόμο!
Ο Ολυμπιακός ανήμερα των 92 γενεθλίων του προκρίθηκε και τυπικά στους ''8'' της ευρωλίγκας και έκανε ένα μεγάλο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας. Ένα βήμα που έγινε ακόμα μεγαλύτερο ύστερα από την εντός έδρας ήττα της Φενέρ από την Μπασκόνια στην Πόλη. Ο Ολυμπιακός μπροστά σε 9.000 οπαδούς του έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι για 25',όταν και προηγήθηκε ακόμα και με +21 (60-39),αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε με συνέπεια η Νταρουσάφακα να μειώσει στους +4 (71-67) στο 34' και δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τέλος καλό,όλα καλά και ο Ολυμπιακός έφτασε στις 18 νίκες στην διοργάνωση.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Μπιρτς με 13 πόντους (3/5 βολές, 5/5 δίποντα, πήρε και 8 ριμπάουντ) και από πλευράς Τούρκων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ουάναμεϊκερ και Κλάιμπερν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.
MVP του αγώνα όμως ήταν ο Βασίλης Σπανούλης μπορεί να μην ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι,αλλά στο τέλος του αγώνα πέτυχε δύο πολύ σημαντικά καλάθια,ήταν καταλυτικός στην άμυνα,τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας 8 πόντους με 8 ασίστ και ήταν ο παίχτης κλειδί έτσι ώστε ο Ολυμπιακός να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Άλλοι παίχτες που είχαν πολύ καλή απόδοση ήταν οι Λοτζέσκι και Γκριν με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του αγώνα στόχευε τους ψήλους του Νταρουσάφακα και παρότι οι Τούρκοι ήταν μπροστά στο σκορ με 8-11 εν τέλει πέτυχε το σκοπό του. Ο Σπανούλης έψαχνε να βρει τα πατήματα του και με την είσοδο του Γκριν στην θέση του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (21-16),το δεκάλεπτο τελείωσε με 4 συνεχόμενους πόντους του Λοτζέσκι 25-15.
Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Ουότερς και Λοτζέσκι αύξησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα +11 (31-20) και  +14 (34-20) ύστερα από τρίποντο του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό. Το δεκάλεπτο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους 48-33.
Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο συνέχισε στο ίδιο ρυθμό.Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 53-35  και στη συνέχεια ο Μπιρτς με δύο καρφώματα ανέβασε τη διαφορά στους 19 (58-39). Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παπανικολάου με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 60-39 και έστειλε τη διαφορά στους 21 που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια έριξε τον ρυθμό του και έτσι οι Τούρκοι μείωσαν την διαφορά με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με προβάδισμα +11 69-58 για τους ερυθρόλευκους.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει σε μονοψήφια νούμερα. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους +4 πόντους (71-67) και (75-71). Όμως ο Ολυμπιακός στα κρίσιμα αυτά σημεία είχε τον αρχηγό του ο οποίος πέτυχε κρίσιμους πόντους με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +8 (79-71) και κάπου εκεί το παιχνίδι έγειρε οριστικά για τον Ολυμπιακό  Τελικό σκορ 81-73 ύστερα από κάρφωμα του Πρίντεζη.
Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 18 νίκη του στην ευρωλίγκα και πλέον στρέφει την προσοχή του,στο πρωτάθλημα και στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ,την Δευτέρα και κατόπιν ακολουθεί η Γαλατά στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13 (8ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (8ασ.), Γουότερς 7 (1), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Γουίλμπεκιν 6 (0/6 τρ.), Μπατούκ, Γουοναμέικερ 23, Κλάιμπερν 20 (1), Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.