Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017

Γλέντι του Θρύλου στο Ισραήλ! Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 71-82 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Ισραήλ και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Πλέον ο Ολυμπιακός μονάχα με θαύμα χάνει το πλεονέκτημα και σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στην Πόλη από την Γαλατά,μπορεί να πάρει και την πρώτη θέση.
Η 17 νίκη του Θρύλου στην διοργάνωση ήρθε με mvp τον Γιώργο Πρίντεζη που σε 24 λεπτά παιχνιδιού , είχε 15 πόντους με 6/6 βολές, 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και είχε  25 στην αξιολόγηση.
Πρώτος σκόρερ των ερυθρόλευκων ο Γκριν με 16 πόντους,ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ματ Λότζεσκι με 15 πόντους.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να προηγηθούν με 5-2 και 13-11 στο 8'. Όμως οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν και με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα με +4 στο τέλος της περιόδου 13-17.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά στο +8 (13-21) με τον Έρικ Γκριν. Ο Ολυμπιακός με λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους Ισραηλινούς να κάνουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν στο πόντο (20-21).Εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Λοτζέσκι και με 5 συνεχόμενους έκανε αμέσως το 20-26, για να έρθει και ο Πρίντεζης και κάπως έτσι να γίνει το 21-31 στο 16'. Σκορ ημιχρόνου 32-40 μετά από το buzzer beater του Γκριν στην λήξη του χρόνου.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε στους +11 μετά από τρίποντα του Γκριν και Παπανικολάου και πλέον είχαν μπει οι βάσεις για την μεγάλη νίκη.Το 43-58 ήρθε στο 29', για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 45-58.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο καυτό ρυθμό. Η διαφορά έφτασε στους +15 στο 32' (49-64) και με τρίποντα του Γουότερς στο +18. Μάλιστα η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ήταν το +19 του Θρύλου (55-74). Η Μακάμπι έκανε μια αντεπίθεση μείωσε στους +8 (71-79),αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στην επικράτηση με 71-82.
Τελικό σκορ 71-82 και πλέον ακολουθεί η αναμέτρηση με το Λαύριο την Κυριακή στις 17.00 και κατόπιν η Νταρουσάφακα για την ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-40, 45-58, 71-82.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Α. Μπαγκάτσκις):  Ραντ 11 (1), Σίλεϊ 9, Μέκελ 12 (2), Πνίνι 3 (1), Σέγκεβ, Οχαγιόν 11, Λάντεσμπεργκ 17 (1), Άιβερσον 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (1τριπ, 3ριμπ, 2ασ, 2κλεψ), Μπιρτς 6 (6ριμπ), Παπαπέτρου 2 (6ριμπ), Γουότερς 14 (2τριπ, 1ασ), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2 (6ριμπ), Πρίντεζης 15 (1τριπ, 5ριμπ, 2ασ), Παπανικολάου 11 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (2τριπ, 4ασ).