Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017

Ήττα και οριστικά τρίτος! Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 77-69 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός δεν σε καλή ημέρα στο "Αμπντί Ιπεχτσί" και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Γκριν,αλλά και τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών που σφύριζαν σε όλο τον αγώνα έδρα,ηττήθηκε από την Εφές και πλέον είναι και μαθηματικά τρίτος. Ο Γκριν όπως σας είπαμε τραυματίστηκε τρία λεπτά πριν το ημίχρονο στο δικέφαλο και έχασε όλο το υπόλοιπο του αγώνα και σήμερα θα εκτιμηθεί η κατάσταση της υγείας του. Από την άλλη και ο Μιλουτίνοφ αντιμετώπισε κάποιες στοματικές διαταραχές πριν την έναρξη του αγώνα με συνέπεια να αγωνιστεί για μόλις 2.50.
MVP του αγώνα ο Ερτέλ που σημείωσε 18 πόντους με 4/4 βολές, 7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, μοίρασε 5 ασίστ, έδωσε 3 ριμπάουντ και είχε 23 στην αξιολόγηση.
Από πλευράς ερυθρόλευκων οι κορυφαίοι του γηπέδου ήταν οι δύο αρχηγοί του Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πραγματοποίησε μετά από καιρό καλή εμφάνιση και έδειξε ότι επανέρχεται από τον τραυματισμό του. Σημείωσε 11 πόντους και είχε 10 ασίστ,ενώ ο υπαρχηγός Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε ως +8 (2-10) στο 4',αλλά η αλλαγή της Εφές με την είσοδο του Ερτέλ,έδωσε άλλη ώθηση στην τουρκική ομάδα,καθώς προηγήθηκε με 17-15 στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με προβάδισμα υπέρ των Τούρκων με 22-15.
Η Εφές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στους 13 (30-17) στο 13'.Δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκριν και Γουότερς, αφύπνισαν τον Ολυμπιακό (30-23), ο πολύ καλοί Σπανούλης και Πρίντεζης βοήθησα να γίνει το 32-28 και το 36-32 στο 18'. Όμως η Εφές ξαναπήρε προβάδισμα +7 στο τέλος του ημιχρόνου 43-36.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον Γκριν λόγω τραυματισμού. Οι "ερυθρόλευκοι" και πάλι με τον Πρίντεζη πλησίασαν στο σουτ, 43-40, στο 21’. Εκεί, όμως η Εφές βρήκε σκορ με τον Πολ και με σερί 5-0 βρέθηκε στο +8 (48-40) και στο +10 (52-42). Το ματς ήταν ανοικτό και οι Τούρκοι έπαιρναν πόντους με ευκολία, με "όπλο" την ταχύτητά τους, για να κλείσει η περίοδος με 58-50.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός με ένα σερί 8-2 μείωσε στο καλάθι (60-58),όμως η Εφές απάντησε γρήγορα με ένα σερί 4-0 (64-58). Η διαφορά κατόπιν έφτασε στους +5  68-63, 70-65 και 72-67 στο 37' και το τρίποντο του Χάνεϊκατ (75-67) τέλειωσε το ματς στο 38'.
Τελικό σκορ 77-69, ο Ολυμπιακός πλέον είναι και μαθηματικά τρίτος και το παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα με την ΤΣΣΚΑ στην Ρωσία είναι τυπική διαδικασία. Πλέον όλοι στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με τον παοκ στο ΣΕΦ,την Κυριακή.

Αναντολού Εφές (Λ. Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 11 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7 (2), Ερτέλ 18, Μουτάφ, Πολ 11 (1), Ντάνστον 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 5 (1), Μπιρτς 6 (4ριμπ), Γιανγκ 4 (4ριμπ), Παπαπέτρου 8 (2τριπ), Σπανούλης 11 (1τριπ, 10ασ), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16 (9ριμπ), Μάντζαρης 2 (5ριμπ), Αθηναίου.