Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

Φέρτε μας το ευρωπαϊκό,στους ''4'' της Ευρώπης ο Θρύλος!Ολυμπιακός-Αστερίξ Μπέβερεν 3-1 (βόλεϊ γυναικών-CEV Challenge Cup)

Πανηγυρική πρόκριση στους «4» της Ευρώπης!
Την πιο χρυσή σελίδα (μέχρι την επόμενη) στην ιστορία του τμήματος, έγραψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» του CEV Challenge Cup, αφού θριάμβευσε στον επαναληπτικό με την Αστερίξ επικρατώντας με 3-1 σετ! Ο Θρύλος παίρνοντας σημαντική ώθηση από τον πύρινό του κόσμο που γέμισε το Ρέντη, διεύρυνε την εντυπωσιακή πορεία που διαγράφει φέτος στην Ευρώπη, πανηγυρίζοντας την 6η νίκη σε ισάριθμα ματς και ενώ έχει αποκλείσει την κάτοχο του τίτλου C.S.M. Βουκουρεστίου, την ισχυρή Τσανάκαλε και τώρα την μαχητική και επικίνδυνη Αστερίξ.
Έτσι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η ευρωπαϊκή εβδομάδα του Ολυμπιακού που περιλαμβάνει σημαντικές «μάχες» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για όλα τα τμήματα του συλλόγου μας. Η πρώτη από αυτές κερδήθηκε από τα κορίτσια του Θρύλου!
Αντίπαλος του Θρύλου πλέον στα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι η Ρώσικη Κράσνιογιαρσκ με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο «Μελίνα Μερκούρη» και τον επαναληπτικό να ακολουθεί στη Ρωσία στις 2 Απριλίου. Ο Ολυμπιακός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και όλες οι παίκτριες του πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.
Ξεκίνησε όπως έπρεπε!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ενθουσιασμό και προηγήθηκε με 3-0, αλλά στη συνέχεια η Αστερίξ ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε το προβάδισμα με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 10-10 και στο σημείο εκείνο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ο Θρύλος πήρε προβάδισμα δυο πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από εξαιρετική άμυνα της Μαλασάϊ και επίθεση της Λαζάρεβιτς! Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί προηγήθηκαν με 16-18 αλλά η αντίδραση του Θρύλου έφερε το 19-18. Η Άνα Λαζάρεβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 20-18 ενώ η Στέλλα Χριστοδούλου διεύρυνε το ερυθρόλευκο σερί πετυχαίνοντας το 23-18 και μετά από επίθεση στο φιλέ της Χέρμποτς ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ με 25-18!
Υψηλά στάνταρ απόδοσης και ένα σετ μακριά από τους «4»!
Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο 2ο σετ καθώς τον έφερε γρήγορα μπροστά με 5-2 και το +3 διατηρήθηκε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Με πόντο της Γιώτα και άσσο της Λαμπρούση ο Θρύλος έφτασε στο 11-6  στο σημείο που έδειχνε ότι λειτουργεί υποδειγματικά ενώ μετά από λάθος της πασαδόρου της Αστερίξ προήλθε το 13-7! Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και είχαν κυριαρχήσει απόλυτα, φτάνοντας στο 25-16 μετά από καρφί της Μαλασάϊ και βρέθηκαν ένα σετ μακριά από τους «4»!
Μείωσε η Αστερίξ…
Στο 3ο σετ, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 πλησίασε σε 18-21 αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής με αποτέλεσμα η Αστερίξ να πάρει το σετ με 19-25 και να μειώσει σε 2-1.
O ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΟΥΣ «4» ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο 4ο σετ και είχε το προβάδισμα στην αρχή φτάνοντας στο 11-7 μετά από άσσο της Χίπε ενώ η Γερμανίδα διαγώνιος διατήρησε το +4 με επίθεση που διαμόρφωσε αρχικά το 13-9 και το 14-10 στη συνέχεια . Στη συνέχεια η Γιώτα αύξησε τη διαφορά με πετυχημένη προσπάθεια πάνω στο φιλέ (15-10) αλλά ηΑστερίξ μείωσε σε 15-12. Ωστόσο η Μαλασάϊ με δυνατή επίθεση επανέφερε τη διαφορά στο +4 οδηγώντας με αυτό το προβάδισμα τον Ολυμπιακό στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12).  Ακολούθησε νέο σερί των φιλοξενούμενων που πλησίασαν στον πόντο (16-15) για να «απαντήσει» η Άνα Λαζάρεβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ (17-15) ενώ η Σάσκια Χίπε με τον ίδιο τρόπο έδωσε ξανά «αέρα» τριών πόντων στον Θρύλο. Η Στέλλα Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ πέτυχε το 20-17 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού. Μετά από φάση μεγάλης διάρκειας ο Θρύλος έφτασε στο 21-18 ξανά με την Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ και η Ναντζέγια Μαλασάι «έγραψε» το 22-19! Από νέα επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 23-19, η Χόντ μείωσε σε 23-20 αλλά η Γιώτα σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 24-20 για να «απαντήσει» ξανά η Χοντ (24-21). Την τελευταία λέξη όμως την είπε ο Θρύλος δια…στόματος Σάσκια Χίπε η οποία με δυνατό καρφί έγραψε το 25-21 χάρισε την ιστορική πρόκριση στους «4» του Challenge Cup ή αν προτιμάτε… δυο ματς μακριά από τον τελικό!
Τα σετ: 3-1 σε 1:44’ 25-18 (24’), 25-16 (24’), 19-25 (28’), 25-21 (28’)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς) :Γιώτα 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 12 (12/31 επ., 47%υπ.,-29%αρ.), Μαλασάι 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 38%υπ.,-21%αρ.), Λαμπρούση 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Χίπε 23 (20/48 επ., 3 άσσους) Κονόμι-λ (52%υπ.,-42%αρ.)/ Τσίμα (50% υπ.,-50%αρ.), Εμμανουιλίδου
ΑΣΤΕΡΙΞ (Βαν Ντε Μπρόεκ) : Μπιεμπάου 4 (4/9 επ.), Χέρμποτς 18 (17/54 επ., 1 μπλοκ, 52%υπ.,-44%αρ.), Λέμμενς 5 (2/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Αβερμάετ 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Ντ΄ χοντ 7 (5/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25%υπ.,-25%αρ.) Φαν Γέστελ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 42%υπ.,-29%αρ) Ριουσχάερτ-λ (38%υπ.,-31%αρ)/ Ντε Τάντ-λ, Κόππιν, Στράτζιερ 3 (3/4 επ.), Κόππενς, Σμίτς

Πηγή: osfp.gr