Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Την γλέντησε και αγκάλιασε την πρώτη θέση!αεκ-Ολυμπιακός 63-70 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ,εν τέλει πάτησε γκάζι και επικράτησε της ΑΕΚ με 70-63 και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε με χαλαρούς ρυθμούς στο παιχνίδι και χτύπησε την ΑΕΚ στα κρίσιμα σημεία και με αυτόν τον τρόπο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Προκλητική σε πολλά σημεία και κυρίως προς το τέλος του αγώνα η διαιτητική τριάδα.
MVP του αγώνα ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Βέλγος κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ στο κακό πρώτο ημίχρονο των “Ερυθρόλευκων”,ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε τα σουτ που έπρεπε, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα με 17 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6/6 βολές,ενώ καθοριστικά καλάθια προς το τέλος πέτυχε και ο Γιώργος Πρίντεζης που είχε 11 πόντους στο παιχνίδι.
Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν ένα σερί 12-0 των ερυθρολεύκων,όταν και μετέτρεψαν το 41-40 σε 41-52.κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη από το τρίτο κιόλας δεκάλεπτο,καθώς η αεκ δεν βρήκε άλλες λύσεις επιθετικά και απλώς μείωσε δύο φορές την διαφορά στους 4 (58-62) και (60-64),όμως οι ερυθρόλευκοι με δύο καθοριστικά καλάθια από Σπανούλη -το μοναδικό στο παιχνίδι- και ένα άλλο από τον Πρίντεζη,έγειραν οριστικά την πλάστιγγα για τους ερυθρόλευκους.
Τελικό σκορ 63-70 και πλέον ακολουθεί ο αγώνας με την Γαλατά στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-35,  47-52, 63-70.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10, Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11 (10ριμπ) Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (2), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Γουότερς, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 17 (1)