Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017

Ο άγιος Πρίντεζης του Ολυμπιακού έδωσε και πάλι την λύση!Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 64-66 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Με ήρωα τον Πρίντεζη «κλείδωσε» την τετράδα!
Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την φωτιά,βρέθηκε να χάνει ως και +8 (50-42) στο 33',αλλά είχε τα ψυχικά αποθέματα και με το πεταχτάρι του Πρίντεζη στην παράταση,ένα καλάθι που θύμισε έντονα τον τελικό με την ΤΣΣΚΑ το 2012,κατάφερε και απέδρασε από το Βελιγράδι με την νίκη και συνάμα εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας.
Από τον σημερινό Ολυμπιακό οφείλουμε να ξεχωρίσουμε τρία πρόσωπα που έκαναν την διαφορά τον Γιώργο Πρίντεζη που σημείωσε 15 πόντους και πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στο τέλος. Τον Δημήτρη Αγραβάνη που είχε 16 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ και είχε 15 στην αξιολόγηση (κι αυτό ρεκόρ καριέρας),με την βασικότερη βοήθεια στο παιχνίδι να είναι από το 33' και έπειτα όταν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο με +8 (50-42) και με δύο συνεχόμενα τρίποντα και με ένα γκολ φάουλ μείωσε σε 53-51 στο 36' και κατόπιν με δικό του καλάθι στο 38' έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο τρίτος που ξεχώρισε από τους ερυθρόλευκους ήταν ο Κώστας Παπανικολάου που αναδείχθηκε και σε mvp του αγώνα έχοντας 17 πόντους με 3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και είχε 26 στην αξιολόγηση.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε ως και +13 (11-24 στο 15', 13-26 στο 16'),ενώ και το ημίχρονο έληξε με προβάδισμα για τους Πειραιώτες με +13 (17-30),με τον Ολυμπιακό να έχει περιορίσει την σερβική ομάδα στους 17 πόντους σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να προσπεράσει στο σκορ μέχρι και +8 (50-42),αλλά την όπως είπαμε και παραπάνω την λύση σε αυτό το σημείο την έδωσε ο Αγραβάνης. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση ύστερα από άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη στο φινάλε του αγώνα.
Στην παράταση το παιχνίδι πήγε στην ρωσική ρουλέτα των βολών, όπου αρχικά ο Πρίντεζης είχε 1/4 βολές,αλλά ο Παπανικολάου με γκολ φάουλ έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες (61-62). Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές έκανε το 63-64, ο Αστέρας ισοφάρισε σε 64-64 με τον Τόμπσον και ο Πρίντεζης με πεταχτάρι στα 3'',αλά ΤΣΣΚΑ έγραψε το τελικό 64-66.
Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και πήρε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ. Πλέον ακολουθεί ο αγώνας με την ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή στο ΣΕΦ,όπου οι Πειραιώτες θα κυνηγήσουν την δεύτερη θέση στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66.
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7, Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9, Τζένκινς 13, Γκούντουριτς 14, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 5.