Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός-Προμηθέας Πάτρας 90-63 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός σαν σε προπόνηση επικράτησε και του Προμηθέα Πάτρας με 90-63 στο ΣΕΦ και έκανε το 12 στα 12 για την φετινή Basket League και είναι μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο παιχνίδι της Πέμπτης με την Φενέρ στο Φάληρο για την ευρωλίγκα.
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος όπως αναμένονταν έκανε εκτεταμένο ροτέισον,κάτι που του το επέτρεψε και ο ρυθμός του αγώνα και κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός φόργουορντ, σε 17 λεπτά συμμετοχής, ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 13 πόντους (3/4, 1/1δ), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, δείχνοντας για ακόμη μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.
Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από την αρχή του αγώνα όταν και ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ,αλλά κυρίως κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με σαφέστατο προβάδισμα των Πειραιωτών 53-27.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν και το γεγονός πως στο παιχνίδι σκόραραν και οι 12 παίκτες του Ολυμπιακού, με τον νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να σημειώνει 6 πόντους. Οι Πειραιώτες ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (10/24τρ), ενώ κυριάρχησαν και στον τομέα των ριμπάουντ (40-28). Ομαδικό μπάσκετ από τους "ερυθρόλευκους" που μέτρησαν 22 ασίστ.
Στα δυσάρεστα του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Αγραβάνη στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει το παιχνίδι. Ας ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.
Τελικό σκορ 90-63 και πλέον το μυαλό όλων είναι στο παιχνίδι της Πέμπτης με την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-45, 90-63
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 9 (5ασ), Αγραβάνης 11, Παπανικολάου 8 (5ρ), Μάντζαρης 4 (4ασ, 2κλ), Γκριν 10, Γιανγκ 6, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 6 (6ρ), Μιλουτίνοβ 7, Λοτζέσκι 13 (4ασ, 3ρ), Αθηναίου 4
Προμηθέας (Αγγέλου): Κρομά 4, Γκίκας 15 (7ρ), Γκράβας 6, Τόντιτς 5, Μουρ 15, Κλαρκ 5, Γιαννικόπουλος, Πέττας 2, Γερομίχαλος 6, Τσάμης 3, Ντίκερσον 2.