Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 73-65 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Φοβερή ατμόσφαιρα
Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ρελαντί του Ερυθρού Αστέρα με 73-65 και πέτυχε την ένατη του νίκη στην φετινή ευρωλίγκα και πλέον αγωνίζεται την Πέμπτη με την Μπάμπεργκ στην Γερμανία.
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί των ερυθρόλευκων που σχεδόν γέμισαν το ΣΕΦ και οι παίχτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τους χάλασαν το πάρτι.
Κορυφαίος της αναμέτρησης για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ματ Λοτζέσκι που σημείωσε 18 πόντους με 2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, όλα αυτά σε 20 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Είχε 20 στην αξιολόγηση, είχε την καλύτερη συγκομιδή από πλευράς Ολυμπιακού. Ενώ εξαιρετικοί ήταν τόσο ο Γκριν,αλλά όσο και ο Αγραβάνης με τον Μιλουτίνοφ που ήταν ογκόλιθος κάτω από την ερυθρόλευκη ρακέτα. Αντίθετα ο Σπανούλης δεν βρέθηκε και στην καλύτερη του ημέρα λόγω των ενοχλήσεων στο γόνατο,αλλά παρόλαυτα ο Γκριν κάλυψε επάξια το κενό του.
Ο Ολυμπιακός ήταν από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ και έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα κατά την δεύτερη περίοδο και πλέον όλα έδειχναν την άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού.
Στην τρίτη περίοδο ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 16 (50-34 στο 22') και με τον ανεβασμένο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε το 55-38 στο 25'. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-43, ο Λοτζέσκι έκανε στο 31' το 59-43 και πλέον όλα είχαν κριθεί. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε με 61-50,αλλά με προσωπικές προσπάθειες του Γκριν η διαφορά πήγε πάλι σε ασφαλή επίπεδα. Τελικό σκορ 73-65 και πλέον όλοι στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο κοιτάζουν το μεθαυριανό παιχνίδι με την πάντα επικίνδυνη Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.