Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Τρίκαλα-Ολυμπιακός 60-81 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου που σημείωσε 23 πόντους και είχε και 4 ασίστ πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα με 60-81 και έκανε το 9 στα 9 στο πρωτάθλημα,παραμένοντας μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Ο Γιάννη Σφαιρόπουλος έκανε εκτεταμένο ροτέισον και με τους περισσότερους παίχτες του να αρπάζουν την ευκαιρία από τα μαλλιά.  Στο ματς δεν αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό κατά την διάρκεια της προθέρμανσης και δεν χρησιμοποιήθηκε στο ματς.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αθηναίου με 23 πόντους (6/7δ, 2/5τρ, 5/8β), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής,αποδεικνύοντας ότι μπορεί να βοηθήσει τον Ολυμπιακό όποτε χρειαστεί.
Ο Θρύλος ήταν κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο όπου οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 11-0,ξέφυγαν με +19 (29-48) όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου ξέφυγε και με +23 (32-55) και πλέον το παιχνίδι είχε γίνει τυπική διαδικασία.
Τελικό σκορ 60-81 και πλέον οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Παρασκευής με την Ούνιξ Καζάν στο ΣΕΦ. Στα θετικά και η καλή εμφάνιση του Γιανγκ μετά από καιρό όπου είχε και 9 πόντους στο παιχνίδι του.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81
Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 12, Μπιρούτα 12, Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8, Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5, Πουλιανίτης 5, Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6 (5ασ), Πρίντεζης 4 (7ρ), Παπανικολάου 10 (5ρ), Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4 (6ρ), Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοβ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23 (4ασ)