Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016

Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-1 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Αλώβητος και απόλυτος ο Ολυμπιακός!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του χωρίς την παραμικρή βαθμολογική απώλεια, συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του Ηρακλή στο Ρέντη για την 9η αγωνιστική που διεξήχθη εμβόλιμα.  Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος προφυλάχθηκε λόγω ενός μικροτραυματισμού (διάστρεμμα ελαφριάς μορφής), έκαμψαν την αντίσταση του Ηρακλή ο οποίος βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σημείωσαν την 9η νίκη σε ισάριθμα ματς
Πρωταγωνιστές της «ερυθρόλευκης» επικράτησης ήταν ο Άθος Κόστα που ολοκλήρωσε τις 10 από τις 12 επιθετικές του προσπάθειες και ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 21 πόντους που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Ενώ οι Στεφάνου και Κοκκινάκης βοήθησαν πάρα πολύ στην υποδοχή.
Κατά τα λοιπά ο Θρύλος κυριάρχησε στο πρώτο σετ, με τον Ζουπάνη να πετυχαίνει 7 πόντους με 6/8 επιθέσεις και το πήρε σε 22 λεπτά με 25-16. Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε (14-11), χαλάρωσε στη συνέχεια με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ ο Ηρακλής που απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (15-20). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 20-20 με ένα σερί 5-0 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Ηρακλή με 25-21 ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς έλεγξαν το 3ο σετ το οποίο πήραν με 25-21, ενώ το 4ο σετ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε με 29-27 υπέρ του Ολυμπιακού και ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα.
Τα σετ: 25-16 (22’), 21-25 (27’), 25-21 (25’), 29-27 (32’)

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-7,  14-16, 20-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-21
4οσετ: 7-8, 16-15, 20-21, 29-27
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ζουπάνης 20 (17/33 επ. 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (12/26 επ., 73%υπ.-67%αρ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Άθος Κόστα 10 (10/12 επ.), Τσούπκοβιτς 21 (21/37 επ., 57%υπ.-29%αρ.), Στεφάνου –λ (52%υπ.-38%αρ.)/ Σουλτανόπουλος 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 2 (1/5 επ., 33%υπ.-33%αρ., 1 μπλοκ)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Κοπρίβιτσα 13 (9/21 επ., 72%υπ.-58%αρ., 4 μπλοκ), Καλαντάντζε 24 (21/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιόσης 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (1/3 επ. 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/11 επ., 65%υπ.-55%αρ.), Γάτσης 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας –λ (76%υπ.-60%αρ.)/ Στεφανίδης, Χριστόφας.
Μπόσκαν: «Χαρούμενος για τη νίκη»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα. Αγωνιστήκαμε χωρίς τον Αγκάμεζ και όλοι αισθάνθηκαν ότι πρέπει να είναι πιο υπεύθυνοι. Ο Ζουπάνης έπαιξε πολύ καλά, μπορεί να μην διατήρησε τον ίδιο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά τα πήγε καλά και διαχειρίστηκε την πίεση. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη».
Τσούπκοβιτς: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι»
Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, Κονσταντίν Τσούπκοβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε και χωρίς τον Λίμπε (σ. Αγκάμεζ) που είναι ο πιο σημαντικός παίκτης για εμάς. Προσπαθήσαμε να παίξουμε το παιχνίδι μας και καταφέραμε να κερδίσουμε χωρίς να έχουμε κάποια βαθμολογική απώλεια. Δεν στεκόμαστε άλλο σε αυτό το παιχνίδι και κοιτάμε την αναμέτρηση που ακολουθεί το Σάββατο με τον Φοίνικα Σύρου».

Πηγή: osfp.gr