Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016

Τα 7 φετινά γλέντια του Θρύλου απέναντι στον αιώνιο πελάτη!

Ακόμα δεν τελείωσε το πρώτο μισό της φετινής σεζόν και ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει να γλεντήσει τον αιώνιο πελάτη 7 φορές σε έξι ομαδικά αθλήματα (ποδόσφαιρο,μπάσκετ αντρών -δις-,βόλεϊ αντρών,βόλεϊ γυναικών,πόλο αντρών) και επιπλέον έχει μια πεντάρα στον αγώνα Κ20 απέναντι στον βάζελο,άλλωστε από μικρή ηλικία θα πρέπει να συνηθίζουν οι παίχτες του παο στα γλέντια.
Τα φετινά γλέντια ξεκίνησαν από τον μήνα Οκτώβρη στο μπάσκετ αντρών με το +25 στο ΣΕΦ,ένα σκορ που είχε και ως αποτέλεσμα να απολυθεί και ο Πεδουλάκης. Τα γλέντια συνεχίστηκαν με την ίδια αμείωτη ένταση και αυτή την φορά μεταφερθήκαμε στο Καραϊσκάκη όπου ο Θρύλος σκούπισε με συνοπτικές διαδικασίες του παο με 3-0 ήδη από τον ημίχρονο.
Σιγά είχε ο ερασιτέχνης και πιο συγκεκριμένα στο πόλο αντρών όπου ο Ολυμπιακός μετράει 41 συνεχόμενες νίκες απέναντι στον άτιτλο πελάτη,με την τελευταία νίκη του παο σε ντέρμπι στο πόλο να είναι το μακρινό 2001 όπου τότε είχαμε ακόμα δραχμές(!!).
Επιστρέφουμε και πάλι στο μπάσκετ με τον Ολυμπιακό -αυτήν την φορά για την ευρωλίγκα- να επικρατεί του παναθηναϊκού στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Πρίντεζη,άλλη μια νίκη στο εξοχικό του ΟΑΚΑ.
Βόλεϊ γυναικών και νέα επικράτηση του Ολυμπιακού με 3-2 απέναντι στις βαζέλες. Ο Ολυμπιακός θα πήγαινε για θρίαμβο,αλλά ο τραυματισμός της Χίππε αποσυντόνισε την ομάδα. Παρόλαυτα ήρθε η νίκη και μάλιστα με ανατροπή και η κλάψα από πλευράς πρασίνων στο μεγαλείο της.
Μπάσκετ γυναικών νίκη με +31 και μάλιστα αυτή ήταν η έκτη νίκη σε έξι αγώνες για το νεοσύστατο τμήμα του Ολυμπιακού κόντρα στον παο.
Και φτάσαμε στην χθεσινή αναμέτρηση στο βόλεϊ αντρών στου Ρέντη όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του παο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγκάμεζ.
Εφτά νίκες σε έξι ομαδικά αθλήματα και οι βούρτσες δεν θα έχουν τελειωμό και για την νέα χρονιά.