Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016

Ισοπεδωτικός ο Θρύλος! Ολυμπιακός-Ούνιξ Καζάν 88-59 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Επίδειξη δύναμης με μπασκετάρα από τον Θρύλο!
Ένας μαγευτικός Ολυμπιακός ισοπέδωσε με +29 την Καζάν και έφτασε τις εφτά νίκες στην ευρωλίγκα. Ο Θρύλος ήταν από την αρχή του αγώνα κυρίαρχος στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ρώσους.
Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 12 πόντους με 2/2 βολές, 5/7 δίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα,ενώ πρώτοι σκόρερ της ομάδας ήταν ο Γκριν και Λοτζέσκι με 15 πόντους. Στα αγωνιστικά ο Σφαιρόπουλος βλέποντας ότι η διαφορά στο παιχνίδι ήταν σε ασφαλή επίπεδα έκανε εκτεταμένο ροτέισον και μονάχα τρεις παίχτες ξεπέρασαν τα είκοσι λεπτά συμμετοχής (Γκριν,Λοτζέσκι,Πρίντεζης). Ενώ στα μελανά σημεία του αγώνα είναι ότι χτύπησε ο Χάκετ σε μια μονομαχία του με τον Λάγκφορντ στην τελευταία περίοδο.
Ο Ολυμπιακός ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα μπροστά στο σκορ και μονάχα στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καζάν πήγε να αντιδράσει μειώνοντας στο +4,αλλά εκεί ήρθε η αντίδραση 9-0 από τους Πειραιώτες με πρωτεργάτες τους Ματ Λοτζέσκι και Γιώργο Πρίντεζη, λίγο μετά έφτασε τη διαφορά στους 17 (41-24) και ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι. Επίσης ένα άλλο σημαντικό στοιχείο και στο οποίο οφείλεται ότι οι ερυθρόλευκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα είναι η καλή τους άμυνα όπου περιόρισαν την Καζάν στους 59 πόντους και κυρίως ότι ο καλύτερος τους παίχτης ο Λάγκφορντ έμεινε άποντος για 25 λεπτά παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59

Ολυμπιακός: Γκριν 15, Μπιρτς 5, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 10, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 15 (1), Αθηναίου

Ούνικς Καζάν (Εβ. Πασούτιν): Τζόνσον 3, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 2, Παραχούσκι 4, Κολόμ 4, Κλιμένκο 3, Βορονόφ, Πάνιν 3 (1), Καϊμακόγλου 6, Γουίλιαμς 9.