Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016

Άλωσε την Πόλη!Νταρουσάφακα-Ολυμπιακός 71-77 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Παρέλαση στην Πόλη!
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση μέσα στην Πόλη και επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα με 77-71.Ο Ολυμπιακός, βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση, με τους Γκριν και Χάκετ να "καθαρίζουν" στο τέλος και τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Σπανούλη να είναι εξαιρετικοί στην προηγούμενη διάρκεια του παιχνιδιού. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα, κυρίως στο πιο καθοριστικό σημείο, από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που κέρδισε κατά κράτος την προσωπική του μονομαχία με τον Ντέιβιντ Μπλατ.
Κορυφαίοι των ερυθρόλευκων οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης με 15 πόντους,ενώ όπως γράψαμε και πιο πάνω καθοριστικοί στο τέλος ήταν ο Γκριν με τον Χάκετ. Με αρκετά λάθη η διαιτησία που σφύριξε αφενός έδρα και επιπλέον απέβαλε με 5 φάουλ τον Μπιρτς.
Ο Ολυμπιακός πλέον έφτασε τις έξι νίκες στην διοργάνωση,ενώ πέτυχε και το τρίτο του διπλό στην φετινή ευρωλίγκα.
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και έχοντας σε πολύ καλή μέρα και τον Μιλουτίνοφ ο οποίος ήταν καταλυτικός στην άμυνα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο  ως και  +5 (9-14). Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια και τους Τούρκους να κυνηγούν το σκορ. Τέλος ημιχρόνου 33-44.
Τρίτη περίοδος και η ίδια εικόνα στο παιχνίδι. Με τον Μάντζαρη να ανεβάζει την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση (πέτυχε 5 πόντους) και παράλληλα τον Πρίντεζη να παίζει χαμηλά και να σκοράρει. Στο 35’ είχαμε και το +12 (40-52) μετά το τρίποντο του Μάντζαρη. Η Νταρουσάφακα μείωσε στους 4 πόντους με δύο τρίποντα του Μπέρτανς,αλλά με δίποντο του Γκριν η τρίτη περίοδος έκλεισε με +6 51-57.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος με τους Τούρκους να πιέζουν,αλλά με τον Ολυμπιακό να έχει να δώσει απαντήσεις κυρίως με τον Γκριν και Χάκετ που έβαλαν κρίσιμα τρίποντα.Στο φινάλε της αναμέτρησης, Σπανούλης και Πρίντεζης έβαλαν την τελευταία "πινελιά" στο ματς, με την άμυνα να διαμορφώνει το τελικό 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 33-44, 51-57, 71-77.

Νταρουσάφακα: Γουίλμπεκιν 8 (2τρ.,6ασ.,2κλ.), Μπατούκ, Ερντέν 4, Γουαναμέικερ 11 (3/3τρ., 5ρ.,4ασ.), Κλάιμπερν 21 (1τρ.,5ρ.), Μόερμαν 2 (8ρ.), Αλντεμίρ 10 (6ρ.), Άντερσον 7 (1τρ.), Μπέρτανς 8 (2/2τρ.)
Ολυμπιακός: Γκριν 10 (2/4 τρ.), Μπιρτς 5 (1κοψ), Γιάνγκ (4ρ.), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 13 (1τρ., 3ρ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 4 (4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ), Πρίντεζης 15 (2ασ., 1κλ.), Παπανικολάου 3 (1τρ., 2κλ.), Μάντζαρης 5 (3ρ.,3ασ.), Χάκετ 3 (2ρ., 4ασ., 2κλ.), Λοτζέσκι 15 (3/5τρ., 7ρλ., 1κλ.).