Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019

Νίκη στο ρελαντί για τον Θρύλο! Ολυμπιακός-Βαλένθια 89-63 (μπάσκετ αντρών,Euroleague)

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Βαλένθια για την 2η αγωνιστική της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της ισπανικής ομάδας με 89-63 και αποδείχθηκε ότι το «ηλεκτροσόκ» με την αλλαγή προπονητή, ήταν αναγκαίο. Βέβαια η καλή εμφάνιση και η μεγάλη νίκη κόντρα στην Βαλένθια δεν αρκούν και θα πρέπει ακόμα και τώρα να υπάρξουν 1-2 προσθήκες, διότι ακόμα και σε αυτό το παιχνίδι οι νέες προσθήκες της ομάδας Μπόλντγουιν και Ρούμπιτ δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα.
Οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού στο σημερινό παιχνίδι ήταν μακράν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο αρχηγός της ομάδας Βασίλης Σπανούλης. Ο Kill Bill για μία ακόμη φορά έδωσε απαντήσεις σε πολλούς που τον θεωρούν ως τελειωμένο.
Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού σημείωσε στο παιχνίδι 17 πόντους, μαζεύοντας και 14 ριμπάουντ, μάλιστα έκανε ρεκόρ στα επιθετικά ριμπάουντ, καθότι μάζεψε 8 ενώ το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν τα 7 κόντρα στην Βιλερμπάν, επιπλέον έβγαλε και 2 ασίστ. Ο Σπανούλης σημείωσε επίσης 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Τους ακολούθησε σε απόδοση ο Πρίντεζης που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κουζμίνσκας που σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Ενώ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Παπανικολάου που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει και 1 ριμπάουντ. 11 πόντους σημείωσε ο Πάντερ.
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 11-0 ύστερα από τρίποντο του Σπανούλη. Στην συνέχεια δέχθηκε τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Λόιντ και Μότουμ με την διαφορά να πέφτει στους +4 (13-9). Αργότερα ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και με κορυφαίους του Μιλουτίνοφ,Κουζμίνσκας και Σπανούλη ξαναπήρε προβάδισμα ασφαλείας. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και το σκορ στο 31-22 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην δεύτερη περίοδο και ο Ολυμπιακός με γκολ-φάουλ του Παπανικολάου πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά +12 (36-24), μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους +15 (39-24) με τρίποντο που σημείωσε ο ίδιος. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σε υψηλούς ρυθμούς και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους είκοσι (49-28) ύστερα από τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη. Τέλος πρώτου ημιχρόνου και το σκορ στο 54-30 υπέρ των ερυθρόλευκων.
Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχα στο παιχνίδι με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται στο 2.30 της περιόδου με καλάθι-φάουλ του Βίβες για το +21 (54-33). Ο Ολυμπιακός σημείωσε τους πρώτους του πόντους στην περίοδο με τρίποντο του Παπανικολάου για το +24 (57-33), ενώ το γκολ – φάουλ του Πρίντεζη έστειλε την διαφορά στους +27 (62-35). Τέλος τρίτης περιόδου και το σκορ στο 72-44 υπέρ των Πειραιωτών.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε πλέον τυπική διαδικασία, οι ερυθρόλευκοι παρόλα αυτά δεν χαλάρωσαν και έφτασαν την διαφορά ακόμα και πάνω στους +33 (77-44) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. 'Εριξε η Βαλένθια την διαφορά κάτω από τους τριάντα (79-55) στο 35', αλλά πλέον όλα είχαν κριθεί.
Τελικό σκορ 89-63 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Ζενίτ εντός έδρας την Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μαντίλα, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21'58''), Μιλουτίνοφ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26'48''), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/41 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 36 ριμπάουντ (23 - 13), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια:15/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 24 ριμπάουντ (16 - 8), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη