Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

Μια ακόμη κάκιστη εμφάνιση! Μπασκόνια-Ολυμπιακός 82-66 (μπάσκετ αντρών,Euroleague)

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια ακόμη κακή εμφάνιση στην Euroleague, με αποτέλεσμα να ηττηθεί και από την Μπασκόνια με 82-66. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 1-3 στην ευρωλίγκα στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.
Πλέον ακολουθεί η πρώτη διαβολοεβδομάδα της σεζόν για την ευρωλίγκα και όπως φαίνεται οι ερυθρόλευκοι δεν είναι ακόμα αγωνιστικά έτοιμοι.
Ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι πίσω στο σκορ και κάποια μικρά ξεσπάσματα στην επίθεση δεν ήταν αρκετά για να τον οδηγήσουν στην νίκη, καθότι πλήρωσε και τα πολλά λάθη στην άμυνα, χαρακτηριστικό είναι και το γεγονός ότι οι Βάσκοι είχαν 18 επιθετικά ριμπάουντ, έναντι μόλις 6 των Πειραιωτών.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Πολ που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τσέρι που είχε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας 5 ασίστ. Από 10 πόντους είχαν και οι Σπανούλης και Ρούμπιτ.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με 7-2. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα μικρό σερί 0-6 με πρωταγωνιστές του Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη και λίγο αργότερα με ντράιβ του Σπανούλη πήρε προβάδισμα στο σκορ με 9-10. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη κυρίως στην άμυνα με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα ριμπάουντ και με αυτόν τον τρόπο οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με +5 (21-16). Με τρίποντο του Πολ η διαφορά έπεσε και πάλι η διαφορά στους +2 (23-21). Σκορ ημιχρόνου 23-21 υπέρ της Μπασκόνια.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καθόλου καλά και στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 9-2 της Μπασκόνια η διαφορά έφτασε στους +9 (32-23) στο 14'. Η Μπασκόνια έχασε τα τρίποντα (4/14) αλλά έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ (13-3 ήταν αντίστοιχα) και με 20 πόντους από δεύτερη ευκαιρία έκανε το +11 (38-27). Οι ερυθρόλευκοι όμως ξύπνησαν από τον λήθαργο, βελτιώθηκαν στην άμυνα και με τρία σερί τρίποντα από τους Σπανούλη, Τσέρι και Πολ μείωσαν την διαφορά +2 (38-36). Στην τελευταία επίθεση όμως η ερυθρόλευκη άμυνα κοιμήθηκε και πάλι και ο Σενγκέλια εντελώς αμαρκάριστος πέτυχε το τρίποντο στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Τέλος ημιχρόνου 41-36 υπέρ των Βάσκων.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε τρία λεπτά να σκοράρει όταν και έσπασε το ρόδι με το τρίποντο του Σπανούλη για το +4 (43-36). Ένα απίστευτο τρίποντο και φάουλ του Στάουσκας εκτόξευσε και πάλι την διαφορά +8 (49-41) για την Μπασκόνια και μάλιστα λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και στους +11 (54-43) με καλάθι του Σενγκέλια. Τέλος τρίτης περιόδου 58-49 υπέρ των Βάσκων.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παρέδωσε από νωρίς τα όπλα, η Μπασκόνια έκανε ένα σερί 7-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους +16 (65-49) και τελειώνοντας κάπου εκεί το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έριχνε κατά διαστήματα την διαφορά κάτω από τους δέκα, αλλά τα συνεχόμενα λάθη στην άμυνα δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.
Τελικό σκορ 82-66 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ την ερχόμενη Τετάρτη στην Μόσχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Ντιφάλα, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Χένρι 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάνινγκ 2, Ντιοπ, Γολ 8 (4/5 δίποντα, 16 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Στάουσκας 11 (3), Σενγκέλια 25 (9/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκαρίνο 7 (1), Σιλντς 4, Πολονάρα 2, Έρικ 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντγουϊν, Πολ 15 (5/9 τρίποντα), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Τσέρι 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μιλουτίνοφ 9 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 8 (4/11 σουτ), Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 2, Ρούμπιτ 10 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 22/45 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 8/9 βολές, 49 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 18 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/38 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικα - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη